WIG-banki jest dziś najsłabszym indeksem branżowym na warszawskiej giełdzie. Spada o ponad 4 proc. do 5199 pkt. Jest najniżej od lutego zeszłego roku.

Tanieją wszystkie krajowe banki. Ponad 5 proc. tracą mBank oraz PKO BP. Niemal 5-proc. przecena dotyka Millennium Bank, Bank Handlowy, Alior Bank i Pekao. Na akcjach banków widać też dziś największy obrót. Jego wartość w indeksie WIG-banki w ciągu jednej godziny poniedziałkowej sesji przekroczyła 70 mln zł.

Wyprzedaż akcji banków jest reakcją na zapowiedź prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Podczas swojego wystąpienia w Białymstoku zasygnalizował, że banki zostaną obłożone nowym podatkiem, jeśli nie zaczną radykalnie podnosić oprocentowania depozytów.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: INFLACJA, wielkimi literami

- Nie chcę za bankierów decydować, ale to musi być solidny procent, nie na wysokości inflacji, ale żeby ludzie czuli sens w tym, że te pieniądze jednak dużo mniej stracą, jak będą w banku. Jak nie, to będziemy musieli obłożyć podatkiem te zyski - zapowiedział, cytowany przez PAP, prezes Kaczyński. Dodał też, że sprawa ta jest przedmiotem oficjalnych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego, a on sam, wykorzystując pozycję szefa partii, rozmawia prywatnie. - Staram się przekonać i tych z banków, i inne wielkie firmy, żeby jednak się opanowały - powiedział Kaczyński.

Notowania banków w tym roku mocno zniżkują. Jeszcze na początku stycznia indeks był na poziomie 9 tys. pkt. Sektorowi nie pomaga m.in. zapowiedź tzw. wakacji kredytowych.