Wpłatomat. Koniec ze staniem w kolejkach w banku

Jeszcze nie tak dawno jedynym sposobem na wpłatę gotówki na rachunek bankowy była wizyta w oddziale banku.

Publikacja: 30.12.2017 10:00

Wpłatomat. Koniec ze staniem w kolejkach w banku

Foto: 123RF

Dziś jesteśmy o krok dalej. Banki, najczęściej bezpłatnie,udostępniają zabieganym klientom możliwość skorzystania z wpłatomatów, które działają przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku.

Gdzie ich szukać?

Urządzenia znajdują się przy placówkach banków lub w centrach handlowych. Idea Bank oferuje np. wpłatomat mobilny – samochód wyposażony w niezbędne narzędzie, który może podjechać na wskazany adres. To idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców i handlarzy, którzy chcą czuć się bezpiecznie i jak najszybciej przenieść na konto w banku cały dzienny utarg.

Uwaga! Wpłat pieniędzy (tylko w polskich złotych)można dokonywać wyłącznie we wpłatomatach banku, w którym posiadamy osobisty rachunek.

Jak to działa?

Operację należy rozpocząć od włożenia karty płatniczej do czytnika. Maszyna połączy nas z rachunkiem osobistym i rozpocznie instruowanie – krok po kroku, komunikatami na ekranie, przeprowadzi nas przez cały proces wpłaty.

Warto wcześniej przeliczyć gotówkę i ilość banknotów, które mamy zamiar ulokować na koncie. Nie każdy bank pozwala na wpłatę takiej samej ilości środków – liczba banknotów jaką można jednorazowo wprowadzić do maszyny może się wahać od 30 do 50 sztuk (zdarzają się maszyny, które przyjąć mogą od 200 do 300 sztuk banknotów). Jeśli ta liczba jest niska, może się okazać, że większą wpłatę będzie trzeba wykonać w transzach. Co najważniejsze, pieniędzy nie trzeba selekcjonować według nominałów – wpłatomat sam je przeliczy.

Paragon

Po dokonaniu operacji zawsze należy pobrać paragon potwierdzający transakcję. W przypadku jakichkolwiek problemów – braku wpływu środków na konto, blokady pieniędzy w maszynie – łatwiej o szybkie przeprowadzenie reklamacji.

Wielofunkcyjność

Wpłatomat, to nie tylko narzędzie, które pozwalaj na zwykłe wpłaty gotówkowe, ale dzięki niemu można również sprawdzać saldo środków na koncie osobistym oraz w niektórych przypadkach spłacać raty kredytów lub zakładać depozyty.

Dziś jesteśmy o krok dalej. Banki, najczęściej bezpłatnie,udostępniają zabieganym klientom możliwość skorzystania z wpłatomatów, które działają przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku.

Gdzie ich szukać?

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Lista hańby. Największe banki UE wciąż wspierają rosyjską wojnę
Banki
Lepszy początek roku Deutsche Banku, gorszy BNP Paribas
Banki
Saga frankowa drenuje banki. Czy uchwała Sądu Najwyższego coś zmieni?
Banki
Zmiany w zarządzie największego polskiego banku. Nowy wiceprezes PKO
Materiał Partnera
Kredyt Unia to wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?