Co dla banków oznacza wprowadzenie w życie IV Dyrektywy AML

20 maja 2015 r. Parlament Europejski przyjął dyrektywę w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu oraz rozporządzenie w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych. Polska, do połowy tego roku powinna wdrożyć ją do porządku prawnego.

Aktualizacja: 19.01.2018 11:15 Publikacja: 19.01.2018 11:11

Co dla banków oznacza wprowadzenie w życie IV Dyrektywy AML

Foto: Bloomberg

Celem dyrektywy jest przede wszystkim zapobieganie wykorzystywaniu unijnego systemu finansowego do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Stosowanie jej przepisów ma zapewnić integralność, stabilność i wiarygodność sektora finansowego oraz wzmacniać rynek wewnętrzny Unii Europejskiej - w tym poprawić skuteczności śledzenia transferów pieniężnych realizowanych w obrębie danego państwa członkowskiego i płatności transgranicznych pomiędzy państwami należącymi do Unii.

IV Dyrektywę AML rozszerza katalog osób pełniących eksponowane funkcje polityczne o osoby mieszkające w Polsce. Oznacza to, że także krajowi politycy i urzędnicy wyższego szczebla oraz ich rodziny będą poddawani zwiększonym środkom bezpieczeństwa przed zawarciem umowy z bankiem, w tym będą musieli uzyskać zgodę wyższej kadry kierowniczej banku na zawarcie umowy.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Banki
Jak poradził sobie ING BSK w I kwartale? Bank podał wyniki
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem