Problem dotyczy wypłat z bankomatów dokonywanych w ostatni czwartek. Visa przyznała, że z powodu zaistniałej usterki niektóre transakcje zostały zaksięgowane podwójnie.

Informacje o awarii systemu Visa (drugiej w tym roku, poprzednia miała miejsce w styczniu) pojawiły się dopiero wczoraj. Z informacji uzyskanych przez "Rz" od przedstawicieli banków wynika, że i tym razem skutki awarii dotknęły klientów, choć skala problemu jest mniejsza niż kilka miesięcy temu. Efekty błędu systemu Visa odczuli m.in. klienci PKO BP.

– Awaria dotknęła klientów, którzy wypłacali w czwartek po południu pieniądze z obcych bankomatów. Te transakcje były księgowane podwójnie – przyznaje Magdalena Kopcińska z PKO BP. Bank wciąż ustala liczbę poszkodowanych klientów.

W Kredyt Banku na 7900 transakcji przeprowadzonych w czwartkowe popołudnie 199 zostało zaksięgowanych z błędem.

– Klienci, którzy zauważyli niezasadne obciążenie na rachunku, proszeni są o zgłoszenie tego faktu na infolinię Kredyt Banku, nie jest konieczne składanie reklamacji w placówce banku. Wszystkie zgłoszenia będą rozpatrywane w trybie pilnym, w ciągu dwóch, trzech dni – mówi Monika Nowakowska z Kredyt Banku. W BZ WBK i Raiffeisen Banku odnotowano po kilkadziesiąt takich przypadków i obydwa banki zadeklarowały, że salda klientów są skorygowane bez konieczności składania reklamacji. Efektów awarii systemu Visa uniknęli klienci BRE Banku, zarówno MultiBanku, mBanku, jak i korzystający z private bankingu.

Bank po styczniowej awarii systemu Visa wprowadził narzędzie, które pozwala zweryfikować pliki rozliczeniowe przed ich zgraniem do systemu, i kiedy pojawiły się podejrzenia, że mogą być nieprawidłowości, wstrzymał się z zaksięgowaniem transakcji. W efekcie poprzedniej awarii systemu Visa, która wystąpiła w styczniu, transakcje wypłat z bankomatów były księgowane po kilkanaście, a nawet po kilkadziesiąt razy, tym razem wystąpiły tylko podwójne księgowania.