[b] [link=http://www.parkiet.com/artykul/969772_Koniec-z-dokladaniem-kapitalu-szufelka-.html" target="_blank]Koniec z dokładaniem kapitału szufelką[/link] - wywiad z Andrzejem Stopczyńskim w dzisiejszym "Parkiecie"[/b]
Zmiany zostały wypracowane przez kilkudziesięciu szefów banków centralnych i nadzorów bankowych na spotkaniu w Bazylei. Tak zwana Bazylea III ma być formalnie przyjęta przez największe gospodarki G20 w listopadzie. Potem nowe zasady muszą być wprowadzone do przepisów na poziomie poszczególnych krajów. W Europie znajdą odbicie na poziomie dyrektywy UE.
Zmiany polegają przede wszystkim na zwiększeniu znaczenia tzw. kapitału pierwszej kategorii – głównie kapitału akcyjnego. – W Polsce udział kapitału pierwszej kategorii jest bardzo wysoki. To oznacza, że proponowane zmiany nie będą miały większego wpływu na sektor bankowy. Mogłoby się okazać, że tylko kilka banków, głównie spółdzielczych, musiałoby podnieść fundusze własne – mówi Andrzej Stopczyński.
Przedstawiciel KNF podkreśla, że nowe podejście nadzorów będzie wiązało się z koniecznością większego nacisku na gromadzenie kapitału w okresie dobrej koniunktury. To zaś się przełoży na niższe dywidendy ze strony banków.
Zdaniem Andrzeja Stopczyńskiego kryzys i zmiany w wymogach kapitałowych zmienią podejście właścicieli krajowych banków. – Model prowadzenia biznesu, który u nas do niedawna dominował – szybkiego rozwoju możliwego dzięki „dokładaniu kapitału szufelką” przez właściciela – już się wyczerpuje – ocenia przedstawiciel KNF.