Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.
Czytaj, to co ważne.
Aktualizacja: 01.04.2019 12:15 Publikacja: 01.04.2019 12:15
Komitet Stabilności Finansowej dotyczący nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M) zarekomendował ministrowi finansów utrzymanie wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0 proc. Członkowie KSF przedyskutowali źródła ryzyka w polskim systemie finansowym wskazane w cyklicznej ankiecie przeprowadzonej wśród instytucji reprezentowanych w KSF.
Dla banków to dobra wiadomość, bo brak podwyżki bufora oznacza brak wzrostu wymogów kapitałowych. Bufor antycykliczny obowiązuje od początku 2016 r. i od tego czasu zawsze był na poziomie 0 proc. To instrument makroostrożnościowy, który ma na celu złagodzenie cyklicznych wahań poziomu kredytu w gospodarce i ich konsekwencji. Gdy poziom akcji kredytowej nadmiernie rośnie, nałożenie bufora antycyklicznego w postaci dodatkowego wymogu kapitałowego ma na celu ograniczenie nadmiernej akcji kredytowej (jej dalszy wzrost mógłby prowadzić do powstania istotnej nierównowagi na rynku finansowanych przez nie aktywów, zwiększając prawdopodobieństwo powstania kryzysu finansowego). Wzrost bufora ma także na celu wzmocnienie odporności banków na załamanie cyklu kredytowego poprzez zwiększenie ich bazy kapitałowej, przez co w okresie spadku koniunktury i strat kredytowych banki nie byłyby zmuszone do istotnego ograniczenia kredytowania gospodarki. Z kolei w fazie spadkowej cyklu możliwe jest obniżenie, ustanowionego bufora antycyklicznego, aby zapobiec nadmiernemu ograniczeniu dynamiki akcji kredytowej. Akcja kredytowa w Polsce rośnie w umiarkowanym tempie – w 2018 r. wzrosła o blisko 6 proc. w porównaniu z 5-proc. wzrostem PKB.
Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.
Czytaj, to co ważne.
Sądząc po reakcji giełdy, unijny trybunał nie pogrążył sektora bankowego. Ale też sprawa WIBOR nie została rozst...
Sektor finansowy jest coraz częściej atakowany przez cyberprzestępców. O incydencie poinformował największy pols...
Nowy Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności ma dysponować ponad 5,5 mld euro. Finansowany będzie z KPO. Ustawa o FB...
Największy polski bank, PKO BP, poinformował o cyberincydencie. Nie dotyczył on systemów transakcyjnych banku, a...
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) krytycznie odnosi się do ponownego wprowadzenia ujemnych stóp procentowych. Bank...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas