W trudniejszych dla gospodarki czasach firmy chętnie sięgają po produkty bankowe, które ograniczają ryzyko wymiany handlowej.
– W okresach spowolnienia gospodarczego rośnie niepewność i ryzyko dotyczące przede wszystkim możliwości opóźniania zapłaty, a nawet braku zapłaty za dostarczone towary czy usługi – mówi Adam Poniatowski, dyrektor Departamentu Produktów Finansowania Handlu w PKO Banku Polskim. Do grupy instrumentów ograniczających to ryzyko należą m.in. akredytywy dokumentowe i gwarancje bankowe.
– Ryzyko każdej transakcji handlowej, szczególnie w gorszych dla gospodarki czasach, ma duże znaczenie dla firmy, gdy jej kwota lub wypłacana zaliczka potrzebna na pokrycie wstępnych nakładów jest wysoka – mówi Małgorzata Samson, menedżer ds. produktów finansowania handlu w Citi Handlowym.
Rośnie eksport do Azji
Wpływ na popularność danych produktów bankowych mają również zmiany w strukturze handlu zagranicznego. W ostatnich latach można zauważyć, że stosunkowo szybko wzrasta eksport do Azji. – Według prognoz Oxford Economics w latach 2016–2020 eksport do Indii będzie rósł w tempie 16 proc. rocznie, a do Wietnamu i Chin po 15 proc. – mówi Małgorzata Samson. Jej zdaniem ta sytuacja nie pozostaje bez wpływu na dobór instrumentów finansowania handlu, gdyż kraje tego regionu preferują bezpieczne formy bezgotówkowego rozliczania transakcji handlowych, np. akredytywę dokumentową.
– W przypadku dostaw towarów do innych krajów, szczególnie na dalsze odległości, jest ona najpopularniejsza. Rzadziej stosowane jest inkaso dokumentowe – mówi Sebastian Kobyliński, ekspert w Departamencie Faktoringu i Finansowania Handlu w Banku Millennium.