W kwietniu ówczesny prezes Banku Anglii (BoE) Mervyn King zapowiedział, że od 2016 r. na pięciofuntowym banknocie umieści podobiznę konserwatywnego polityka i dwukrotnego premiera Winstona Churchilla zamiast Elizabeth Fry - społecznej reformatorki i filantropki z przełomu XVIII i XIX wieku.
Nowy prezes BoE (od 1 lipca) Kandyjczyk Mark Carney został zasypany listami i apelami wskazującymi, iż po wprowadzeniu do obiegu pięciofuntówki z Churchillem jedyną kobietą obecną na banknotach będzie królowa Elżbieta II - głowa państwa, a to nie wystarcza.
Przewodnicząca ponadpartyjnej parlamentarnej grupy ds. kobiet Mary Macleod w liście do Carneya stwierdziła, że "usunięcie Elizabeth Fry z banknotu tworzy próżnię tam, gdzie jeszcze niedawno była inspiracja".
Lider Partii Pracy Ed Miliband uznał, że decyzja Banku Anglii o usunięciu Elizabeth Fry to "zły sygnał". Pod petycją domagającą się obecności kobiet na brytyjskich banknotach zebrano dotąd ponad 30 tys. podpisów.
Jej inicjatorka, obrończyni praw kobiet Caroline Criado-Perez wystąpiła na drogę sądową przeciwko BoE, oskarżając bank o naruszenie ustawy o równości płci.