Marek Kozubal

Marek Kozubal

Dziennikarz, dział krajowy

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2003 r. pracuje w dzienniku „Rzeczpospolita”. Wcześniej pracował w „Gazecie Wyborczej”. Publicysta, autor reportaży. Zajmuje się tematyką wojskową, bezpieczeństwem, historią i utraconymi przez Polskę w czasie II wojny światowej dziełami sztuki. Jest współautorem trylogii historyczno-szpiegowskiej „Operacja Rafael”, „Operacja Singe”, „Operacja Retea”, napisanej wspólnie z Marcinem Falińskim, byłym oficerem Agencji Wywiadu. Powieści te osiągnęły status bestsellerów. „Operacja Retea” była nominowana w 2022 r. do nagrody „Złotego pocisku” w kategorii najlepsza powieść kryminalna roku 2021. W marcu 2023 r. otrzymał wyróżnienie za najlepszą publikację o tematyce historycznej w ramach Nagrody im. Janusza Kurtyki organizowanej przez SDP. Nagrodzony został reportaż „Przerwany lot z Sofii” opublikowany w Plusie Minusie.

Tajemnice lotniska w Chojnie. IPN zbada zbrodnie na więźniarkach

Prokurator zbada okolice dawnego lotniska niemieckiego, potem sowieckiego w Chojnie na Pomorzu Zachodnim. W czasie wojny przebywały tam kobiety deportowane z Warszawy po powstaniu.

Lewica proponuje małą ustawę o schronach

Politycy lewicy przygotowali projekt ustawy schronowej. Zakłada ona obowiązek budowy miejsc ukrycia np. w miejscach użyteczności publicznej.

Ruszył proces zabójcy ze Stasi, którzy zabił Polaka

Przed berlińskim sądem rozpoczął się proces byłego oficera służby bezpieczeństwa NRD Stasi oskarżonego o zabójstwo obywatela polskiego.

Polskie instytucje naukowe wzmocnią potencjał NATO. Czym jest DIANA?

W Krakowie powstanie ośrodek, który będzie wspierał tworzenie nowych technologii wykorzystywanych przez NATO.

Wojna? W Polsce nie ma gdzie się ukryć. NIK o schronach

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę schrony, w których mogą ukryć się obywatele w sytuacji zagrożenia. Okazuje się, że nawet nie ma pewności, ile ich jest.

Dlaczego w razie wojny nie można będzie się schronić w warszawskim metrze?

Czy metro warszawskie może pełnić funkcję miejsca ukrycia dla ludności cywilnej? Po kontroli NIK są poważne wątpliwości.

Wystawa „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”. Czego dowiemy się o historii obozu?

15 marca o godz. 11 w Krakowie zostanie odsłonięta wystawa plenerowa „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”. Teren dawnego obozu został uporządkowany, stanie się częścią muzeum.

Jak zbudować obronę cywilną i kto będzie odpowiadał za ochronę ludności

MSWiA przygotowuje projekt ustawy o ochronie ludności. Zakłada, że na ten cel będzie przeznaczane rocznie 0,1 proc. PKB.

Kosiniak-Kamysz: Im my będziemy silniejsi, tym silniejsze będzie NATO

– Będziemy wzmacniać obecność wojsk sojuszniczych i zabiegać, by była ona jeszcze bardziej reprezentatywna – mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz (lider PSL), minister obrony narodowej.

Sondaż. Czy jesteśmy bezpieczni dzięki obecności w NATO?

Polacy nie mają wątpliwości, że dzięki obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim wzrósł poziom bezpieczeństwa naszego kraju.