fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Ceny zbóż nie spadną przynajmniej do żniw

Rzeczpospolita
Rolnicy rezygnują z produkcji wieprzowiny. Rosną ceny drobiu
Na rynku płodów rolnych na razie nic nie zapowiada istotnych zmian. Zboża są i będą bardzo drogie. Popyt od kilku tygodni jest niewielki. W handlu mięsem też obroty nieduże, tyle że przy niskich, nieopłacalnych dla rolników, cenach.
Młyny mają spore zapasy ziarna, dlatego teraz kupują niewiele. Podobnie producenci pasz, którzy narzekają na małą sprzedaż swoich wyrobów. Słaby ruch jest zarówno na giełdach, jak i na przetargach, na których handluje się zapasami Elewarru.
Ceny zbóż i pasz w tym tygodniu nie zmieniły się. Pszenica konsumpcyjna wystawiana jest po około 900 zł za t. Notowania kukurydzy zaczynają się od 750 zł za t. Śruta sojowa oferowana jest po 1270 zł za t, a otręby pszenne aż po 700 zł za t.
Istotne zmiany na rynku płodów rolnych w najbliższych tygodniach są mało prawdopodobne. Przy okresowym wzroście podaży możliwe są krótkotrwałe korekty cen w dół, ale aż do żniw stawki za zboże i pasze będą w tym roku zdecydowanie wysokie.
Czy podrożeje wciąż tania wieprzowina? Hodowcy mają nadzieję, że tak, ponieważ wzrosły ostatnio ceny tego mięsa w krajach europejskich. Na polskim rynku ceny są jednak na razie niskie, co nie gwarantuje rolnikom opłacalności tej produkcji.
To się jednak może zmienić – uważają analitycy. Od kilku miesięcy obserwuje się spadek pogłowia świń. Rolnicy rezygnują z tej produkcji albo ją ograniczają.
Ostatnio ożywił się handel drobiem. Wzrosła sprzedaż w kraju i na eksport. Ceny kurczaków poszły w górę. Średnio drób jest o około 7 proc. droższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Na zielonym rynku większość warzyw zeszłorocznych kosztuje teraz znacznie więcej niż w lutym 2007 r. Słabsze były zbiory, a na dodatek ciepła zima nie wpływa korzystnie na jakość przechowywanych produktów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA