fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Euro bez zmian, dolar drożeje

W środę kurs euro niemal się nie zmienił, natomiast dolar zdrożał o 1 gr. Po południu za europejską walutę trzeba było płacić 3,5760 zł, a za dolara 2,44 zł. Wzrosła rentowność obligacji dwuletnich, co odzwierciedla rosnące nadzieje na szybkie podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.
Do wzmocnienia dolara przyczyniły się informacje ze Stanów Zjednoczonych. Inflacja w tym kraju wyniosła w styczniu 0,4 proc. (miesiąc do miesiąca), o 0,1 pkt proc. więcej, niż oczekiwali analitycy. Jednocześnie nieco lepsze od prognoz okazały się dane z rynku budownictwa.
Rentowność obligacji dwuletnich wzrosła w środę o 0,03 pkt proc., do poziomu 6,17 proc. Po ostatnich danych GUS pokazujących, że inflacja, płace i produkcja budowlana podniosły się w styczniu znacznie bardziej, niż przewidywano, rynek zaczyna liczyć na co najmniej trzy podwyżki stóp procentowych w tym roku. Jednocześnie nieznacznie spadła rentowność obligacji pięcioletnich, co może wynikać z pogorszenia nastrojów na giełdzie (obligacje o dłuższym terminie zapadalności są mniej wrażliwe na zmiany oczekiwań co do stóp procentowych).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA