fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Dwie emerytury z OFE

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Dwa świadczenia dla kobiet, jedno dla mężczyzn. Nie będzie emerytur małżeńskich. Dziedziczenie środków z II filaru zostanie jednak zachowane – wynika z projektów ustaw, do których dotarła „Rz”
Ministerstwo Pracy proponuje dwa rodzaje świadczeń dla osób oszczędzających w II filarze (funduszach emerytalnych). Będzie to okresowa oraz dożywotnia emerytura dla kobiet, a dla mężczyzn tylko dożywotnia – wynika z projektu ustawy o zasadach wypłat emerytur kapitałowych. Wczoraj został on wraz z projektem prawa o zakładach emerytalnych przyjęty przez kierownictwo resortu pracy. Dziś obie propozycje mają trafić do konsultacji społecznych. Poprzedni rząd proponował wprowadzenie trzech emerytur, w tym kontrowersyjną małżeńską.
Z nowych przepisów wynika, że kobiety zyskają na wprowadzeniu do wyliczania świadczeń jednolitych dla płci tablic trwania życia . Mimo że żyją dłużej i szybciej przechodzą na emeryturę, dostaną takie same wypłaty jak mężczyźni.
Dożywotnie emerytury będą należeć się osobom po ukończeniu 65 lat. Ci, którzy nabywają prawa do świadczeń wcześniej, mogą otrzymywać emerytury okresowe. Będą one więc dla kobiet, których wiek emerytalny wynosi 60 lat. Wysokość tej emerytury obliczy ZUS na podstawie zgromadzonego kapitału w OFE i prognoz dotyczących dalszego trwania życia. Ta instytucja wypłaci świadczenie wraz z emeryturą z I filaru. Zgromadzonymi pieniędzmi nadal jednak zarządzać będą fundusze emerytalne. Dzięki temu będą one dłużej podlegać dziedziczeniu. Obecnie tylko w okresie gromadzenia oszczędności w OFE istnieje ten przywilej. Wypłata emerytury okresowej rozwiąże problem różnicy w wieku przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn.
Emerytury dożywotnie będzie wyliczać inna instytucja – zakład emerytalny, który będzie zarządzać także pieniędzmi emerytów. Będzie można wybrać ofertę konkretnego zakładu za pośrednictwem ZUS. Zakłady emerytalne nie będą mogły prowadzić akwizycji. W ofercie przedstawią, na jakie świadczenie może liczyć osoba za każde tysiąc złotych zgromadzonych oszczędności.
Ciekawe, że w przypadku śmierci emeryta w ciągu pierwszych trzech lat otrzymywania emerytur dożywotnich będzie można po nim dziedziczyć zgromadzone środki. W sumie więc w przypadku mężczyzn dziedziczenie wydłużone zostanie o 3 lata (dziś obejmuje tylko czas odkładania pieniędzy w OFE), a w przypadku kobiet – nawet o 8 lat (wliczając okres pobierania świadczenia okresowego).
Interesujące jest jeszcze inne rozwiązanie. Jeśli osoba ukończy 65 lat i z wyliczeń ZUS wyniknie, że hipotetyczna wysokość emerytury dożywotniej z II filaru jest niższa niż 80 zł, to będzie miała prawo do 3-letniej okresowej emerytury kapitałowej. Później pieniądze trafią do ZUS i w jego gestii będzie leżało zapewnienie świadczenia (wspartego systemem rentowym).
– To dobre projekty – mówi „Rz” o nowych propozycjach prof. Marek Góra z SGH. – Po raz pierwszy po wielu latach ministerstwo przygotowało dopracowane merytorycznie prawo. Dzięki niemu można zbudować sprawny system wypłat emerytur.
W uzasadnieniu do ustawy o zasadach wypłat emerytur kapitałowych resort pracy pokazuje, na jakie świadczenie mogą liczyć klienci OFE, m.in. z rocznika 1949. Kobieta, która w przyszłym roku zakończy pracę, może się spodziewać w zależności od obecnych zarobków emerytury z ZUS i okresowej od 935 do ponad 3 tys. zł. Jak dowodzi w wyliczeniach resort dzięki wprowadzeniu świadczenia okresowego kobiety zyskają, bo ich świadczenia wzrosną. W 2014 r. świadczenie z ZUS i emerytur dożywotnich wyniosą łącznie od 1,1 tys. do 3,5 tys. zł. Mężczyzna z rocznika 1949 gdy zakończy w 2014 r. aktywność zawodową, może liczyć w sumie na 1,7 – 6,3 tys. zł.
– Obecne projekty wysyłamy jeszcze raz do konsultacji na wyraźną prośbę partnerów społecznych. Ważne zmiany, które pojawiły się w obecnej propozycji, wymagają ich udziału – mówi „Rz” Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy. Ustawy będą konsultowane w trybie pilnym, co oznacza czekanie 21 dni na opinię partnerów. W marcu mają trafić do Sejmu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA