fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Chiny: detaliści tracą oddech

Bloomberg
Już nie tylko chińskie firmy przemysłowe, czy finansowe zaczynają wytracać tempo. Dołączają też do nich detaliści co zagraża wysiłkom premiera Wen Jiabao, któremu zależy na tym by konsumenci zwiększali wydatki i pchali słabnącą gospodarkę do przodu
W lipcu gorzej niż prognozowali analitycy wypadła sprzedaż samochodów, zaś spółka Li Ning Co. handlująca odzieżą sportową w pierwszej połowie roku musiała zamknąć 1200 sklepów. Sieć domów towarowych Parkson Retail Group odnotowała spadek wzrostu sprzedaży w tych samych placówkach, gdyż w minionym półroczu obroty zwiększyły się zaledwie o jedną czwartą tego co rok wcześniej. Gome Electrical Appliances Holding (sprzęt elektryczny) ostrzegał już, że z powodu spadku sprzedaży w pierwszym półroczu będzie miał stratę. W ciągu ostatnich czterech miesięcy aż w trzech firmy handlowe notowały wyniki gorsze od prognoz analityków.
- Presja na detalistów rośnie coraz bardziej – twierdzi Shen Jianguang, ekonomista japońskiego domu maklerskiego Mizuho Securities Asia. Uważa on, że w sytuacji, kiedy eksport jest kruchy, a inwestycje słabe, jeśli jeszcze firmy zaczną ograniczać produkcję i zatrudnienie niemożliwe będzie utrzymanie wydatków konsumpcyjnych na wysokim poziomie. Zwiększy to presję na rząd by energiczniej pobudzał koniunkturę gospodarczą.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA