fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Barclays ma już szefa rady nadzorczej

Bloomberg
Bez rewolucji, ale zdecydowany powrót na właściwą drogę zapowiada nowy szef rady nadzorczej Barclays Banku Sir David Walker
Sir David Walker został nowym przewodniczącym rady nadzorczej Barclays Bank. Stanowisko obejmie września listopada z zarobkami w wysokości 750 tys. funtów, a praca zajmie mu przynajmniej „po kilka godzin przez cztery dni w tygodniu".
Jego poprzednik, Marcus Agius zapowiedział rezygnację po tym jak zwolniony oskarżony o manipulacje stopami Libor Amerykanin Bob Diamond, a Barclays musiał zapłacić tylko w Stanach Zjednoczonych karę 290 mln funtów za działalność niezgodną prawem . Dochodzenie w sprawie manipulowania Libor w Wielkiej Brytanii dopiero się rozpoczęło. W tej sytuacji pierwszym wyzwaniem dla nowego szefa banku będzie teraz współpraca z władzami, które są zdeterminowane, aby pomóc w wyjaśnieniu afery z Libor.szefem komisji jest Martin Wheatley z Financial Conduct Authority.
David Walker jest jednym z najbardziej szanowanych bankierów w Wielkiej Brytanii, do niedawna był głównym doradcą prezesa Morgan Stanley, wcześniej prezesem Morgan Stanley International. Zanim rozpoczął karierę w bankowości komercyjnej był dyrektorem w Bank of England. Teraz zapowiada,że zrobi wszystko, by bank ten wrócił do światowej pierwszej ligi. Poinformował, że „ w zasadzie" zgadza się, aby klienci banku płacili za prowadzenie rachunków i inne usługi, ale nie zamierza utrzymać żadnych innych zmian, jakie planował Diamond. Natomiast najważniejsze jest znalezienie jak najszybciej odpowiedniego prezesa, zreformować zasady wynagradzania i zmienić panującą w Barclays kulturę bankowości. Zamierza jednocześnie wzmocnić zarząd, tak aby kiedy jest to uzasadnione, mógł podejmować decyzje nawet bez zgody prezesa. W najbliższym czasie zamierza doprowadzić do mianowania dwóch nowych członków zarządu i nie widzi przeszkód, aby Barclays pozostał bankiem uniwersalnym z dwoma silnymi działami - bankowości inwestycyjnej i detalu. Sir David Walker zapowiada,że wszystkie zmiany, do jakich ma dojść w banku będą miały miejsce bardzo szybko. — No bo jaki inny sens miałoby mianowanie 72-letniego weterana? - pytał dziennikarzy podczas konferencji prasowej.— Po to, aby sprawy nabrały przyspieszenia. Będę sam rozczarowany własną działalnością,jeśli nie będą w stanie w ciągu kilku najbliższych lat naprawić tego, co jest niezbędne - sam odpowiedział na swoje pytanie. To nie oznacza jednak,że zamierzam się stąd zabrać w tak krótkim czasie - ostrzegł. Zdementował jednocześnie,że zamierza się pozbyć niektórych dyrektorów z banku, chociaż przyznał, że planuje wymianę jednego, bądź dwóch członków zarządu, a dodatkowo - jego zdaniem cały zarząd powinie mieć dostęp do niezależnych opinii zewnętrznych i korzystać z szerokiej informacji przy podejmowaniu decyzji.
Jak ujawnił ustępujący przewodniczący rady nadzorczej Bob Diamond, który już jest głównym doradcą finansowym kandydata Republikanów na prezydenta USA,Mitta Romneya , otrzyma odprawę w wysokości 2 mln funtów i dobrowolnie zrezygnował 20 mln. Marcus Agius zapewnił jednocześnie, że Bob Diamond w żadnym wypadku nie został zmuszony do odejścia ze stanowiska w Barclays ,ale decyzję podjął sam.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA