fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Podatek od spadku odzyskają opiekunowie zmarłych

www.sxc.hu
Na ulgę mieszkaniową w podatku od spadków liczyć mogą dalsi krewni zmarłego i osoby obce
Na wczorajszym posiedzeniu rząd przyjął założenia zmian w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Ma ona umożliwić zwolnienie z podatku niektórych osób z tzw. trzeciej grupy podatkowej (czyli dalekich krewnych oraz osoby obce), gdy dziedziczą dom lub mieszkanie o powierzchni do 110 mkw.
Chodzi o osoby, które do końca 2006 r. sprawowały opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy, a spadkodawca zmarł po 1 stycznia 2007 r. Wtedy właśnie weszła w życie nowelizacja ustawy, nakładająca na te osoby obowiązek zawarcia   umowy o opiekę w formie notarialnej. W rezultacie, jeśli otwarcie spadku nastąpiło po 31 grudnia 2006 r., zastosowanie miały nowe przepisy. Nie przewidywały one reguł przejściowych dla osób, które nie zawarły umowy o opiekę w formie notarialnej. Tym samym musiały one zapłacić podatek od dziedziczonej nieruchomości, choćby spełniały warunek opieki nad osobą, po której dziedziczyły.
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 5 lipca 2011 r. (sygn. akt P 36/10) dostrzegł, że taka luka legislacyjna narusza prawa spadkobierców. Przygotowywana ustawa jest realizacją tego wyroku.
Nowe przepisy mają zagwarantować odzyskanie prawa do ulgi mieszkaniowej, w tym zwrot pobranego podatku. Warunkiem ma być złożenie do końca 2013 r. odpowiedniego wniosku do organu podatkowego, który wydał decyzję w tej sprawie.
etap legislacyjny: prace wewnątrzresortowe
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA