fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Rynki czekają na decyzję EBC

Bloomberg
Giełdy w Europie rozpoczęły czwartkową sesję od lekkich spadków. Wczoraj amerykańskie władze monetarne nie zmieniły wysokości stóp procentowych
To nie było zaskoczeniem. Dla inwestorów ważniejsze jest, co dziś postawowi Europejski Bank Centralny. Brak konkretów będzie dużym rozczarowaniem
Notowania na większości parkietów Starego Kontynentu rozpoczęły dziś sesję od spadków. Niemiecki indeks DAX obniżył się o 0,51 proc., a indeks węgierskiej giełdy BUX o 0,1 proc.
Również w Warszawie indeksy rozpoczęły dzień od symbolicznych spadków. WIG zniżkował o 0,1 proc., z kolei WIG 20 wystartował 0,15 proc. pod kreską.
Powodem zniżek jest zapewne wczorajsza decyzja Fed. Ci, którzy liczyli na konkretne działania stymulujące gospodarkę, mogą czuć się rozczarowani. Amerykańskie władze monetarne nie zmieniły polityki monetarnej i zadeklarowały jedynie  gotowość do jej poluzowania, jeśli będzie taka potrzeba. Podały również, że najprawdopodobniej wyjątkowo niskie stopy procentowe nie będą zmieniane do 2014 r.
Dziś dla inwestorów kluczowym wydarzeniem będzie decyzja EBC w sprawie stóp procentowych. Zapadnie ona o godz. 13.45, a konferencję prasową w tej sprawie zaplanowano na 14.30. Oczekiwania wobec EBC są duże i ewentualny brak konkretów zostanie odebrany przez rynki negatywnie.
W czwartkowym kalendarium danych makro warto jeszcze odnotować m.in. odczyt inflacji PPI za czerwiec w strefie euro (godz. 11), dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych w USA (godz. 14.30) oraz informacje o zmówieniach  za oceanem (godz. 16).
Ważną informacją dla europejskich rynków może być  fakt, że przywódcy greckich partii politycznych z koalicji rządowej porozumieli się  wczoraj w sprawie dalszych oszczędności na sumę 11,5 mld euro, których żądają od Grecji jej pożyczkodawcy.
Wczorajsza sesja na europejskich parkietach przebiegała spokojnie. Ostatecznie francuska giełda zakończyła dzień 0,91-proc. zwyżką, a  niemiecka 0,26-proc. spadkiem. Indeks dwudziestu największych spółek na GPW wzrósł o 0,14 proc., WIG spadł o 0,02 proc., mWIG40 o 0,41 proc., a sWIG80 o 0,55 proc.
Na Wall Street wczorajsza sesja przyniosła lekkie spadki głównych indeksów. Na zamknięciu Dow Jones Industrial obniżył się o 0,25 proc., a Nasdaq stracił 0,66 proc.
Tymczasem trwa sezon publikacji raportów za II kwartał. Dziś poznany wyniki takich firm jak m.in. GM, Sony, AIG oraz  Kraft. Z kolei wśród firm z GPW dzisiaj raport za I półrocze opublikował już BRE. Zysk netto grupy  w drugim kwartale 2012 r. wzrósł do 319,5 mln zł z 313 mln zł rok wcześniej. Wynik okazał się lepszy od prognoz  (zakładano 293,9 mln zł). Kurs BRE na otwarciu dzisiejszej sesji wzrósł o 0,2 proc. do 285 zł.
Z grona spółek z WIG20 pozytywnie wyróżniają się  m.in. GTC i Bogdanka. Walory tej pierwszej na otwarciu notowań zdrożały o 1,7 proc., a drugiej o  0,8 proc.  Zniżkował natomiast kurs Synthosa (-1,3 proc.)  oraz JSW (-1,1 proc.).
Na rynku surowcowym  na razie ruchy cen są minimalne. Przed godz. 9 ropa drożała o 0,1 proc. do 106,03 USD za baryłkę, cena złota zwyżkowała również o 0,1 proc., a cena srebra o 0,2 proc.
Z kolei euro jest wyceniane rano na 4,1025 zł (-0,02 proc.), a za dolara trzeba zapłacić 3,3487 zł (-0,19 proc.).
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA