fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Świat może być niezwykły

Rzeczpospolita
– Człowiek zagubiony w rzeczywistości to bohater naszych czasów – mówi reżyser Maciej Wojtyszko. Jego nowy, 13-odcinkowy serial „Doręczyciel” to opowieść o niepełnosprawnym, lekko upośledzonym umysłowo mężczyźnie, który po śmierci matki musi zacząć sam radzić sobie z życiem. Przyjaciele załatwiają mu pracę w firmie kurierskiej Błysk.
– Człowiek zagubiony w rzeczywistości to bohater naszych czasów – mówi reżyser Maciej Wojtyszko. Jego nowy, 13-odcinkowy serial „Doręczyciel” to opowieść o niepełnosprawnym, lekko upośledzonym umysłowo mężczyźnie, który po śmierci matki musi zacząć sam radzić sobie z życiem. Przyjaciele załatwiają mu pracę w firmie kurierskiej Błysk.
Scenariusz na podstawie pomysłu Macieja Strzembosza napisały dwie autorki zaprawione w tasiemcowych bojach, Aneta Wróbel-Wojtyszko („Na Wspólnej”, „Pensjonat pod Różą”) oraz Maria Wojtyszko („Miodowe lata”, „Egzamin z życia”, „Na Wspólnej”).
— Pracując nad „Doręczycielem”, myślałyśmy o „Forreście Gumpie” i „Amelii”. Chciałyśmy pokazać, że świat może być niezwykły.
Nie bez znaczenia jest fakt, że główny bohater — Janek Kaniewski chłonie rzeczywistość trochę jak dziecko. Jest naiwny, ufny. A przez to dość bezbronny. Pozbawiony ochronnego parasola, jaki dotąd rozpinała nad nim matka, w wieku czterdziestu lat musi znaleźć swoje miejsce w świecie i zacząć żyć na własny rachunek. Nie rozumie złożoności międzyludzkich kontaktów. Wszystko jest dla niego proste: białe albo czarne. Matka wpoiła mu, że należy postępować przyzwoicie i tego się teraz trzyma. Ale świat wystawia go na rozmaite próby.
Janek jest otoczony przyjaciółmi z kamienicy, w której mieszka, kolegami z pracy. Jako kurier trafia w różne środowiska. Ma wśród swoich klientów m.in. starszego milionera i piosenkarza country.
— „Doręczyciel” jest serialem komediowym, ale jednocześnie jest to kino trudnych pytań — obiecuje scenarzystka. — Na przykład: czy człowiek taki jak Janek może znaleźć miłość? A gdy trafi na kobietę swojego życia, to czy ona zdecyduje się związać z osobą niepełnosprawną?
Reżyser Maciej Wojtyszko broni swojego bohatera: — Wszyscy jesteśmy trochę jak dzieci, które nie do końca rozumieją świat.W roli Janka występuje Artur Barciś
— scenariusz od początku powstawał z myślą o nim.
— To chyba jedna z najciekawszych ról, z jakimi przyszło mi się w życiu zmierzyć
— mówi aktor. — Zwykle gramy ludzi podobnych do nas, szukając nawet czegoś, co mogłoby ich wyróżnić z tłumu. Tu wyzwanie jest większe. Janek jest psychicznie upośledzony, inny. Zagranie takiej postaci łączy się z pewnym ryzykiem. Pilnuję się, żeby nie przekroczyć delikatnej granicy, poza którą mógłbym zacząć się wygłupiać i stracić wiarygodność. Ale też muszę przyznać, że spędzam z Jankiem bardzo wiele czasu. Jestem z nim codziennie od rana do wieczora. Stał mi się bardzo bliski.
Artur Barciś rzeczywiście rzadko rozstaje się ze swoim bohaterem, we własnym blogu notuje niemal codziennie wrażenia z planu. Przed tygodniem, 31 stycznia, napisał: „Na planie było niezwykle twórczo (...) Wywalczyłem (może to zbyt mocne słowo, bo Maciek zgodził się od razu), żeby Janek pokazał też swoją niezbyt przyjemną twarz. Jestem pewien, że żeby postać była wiarygodna, żeby nie była schematyczna, czyli że jak biedny i upośledzony, to tylko dobry i uległy, to takie właśnie reakcje (niestety, nie mogę powiedzieć jakie) dodają jej... prawdy. Bardzo mi zależy, żeby widz był w stanie utożsamić się z kimś, kim nigdy nie chciałby być. Dlatego ta prawda postaci jest taka ważna. Cała prawda”.
Kobietę, w której Janek się zakochuje, gra Lucyna Malec. Jego sąsiadami są m.in. Magdalena Kacprzak i Jacek Lenartowicz. Milionera gra Jan Machulski, a jego żonę dawno niewidziana na ekranie Elżbieta Kępińska. W piosenkarza country i jego partnerkę wcielają się Emilian Kamiński oraz Elżbieta Zającówna.
Zdjęcia do „Doręczyciela” zaczęły się w ostatnich dniach października ubiegłego roku i potrwają do połowy marca. Za kamerą stanął Krzysztof Szmidt, scenografię projektuje Marcelina Początek, kostiumy — Małgorzata Grabowska-Kozera.
Ekipa pracuje w Warszawie. Dom, w którym mieszka główny bohater, stoi przy ulicy Górnośląskiej. Twórcy filmu mówią, że stolica będzie jednym z bohaterów serialu — Janek jest przecież kurierem, który przemierza ulice miasta.
Serial powstaje dla TVP, a jego producentem jest Studio A.
Zdjęcia Krzysztof Wellman
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA