fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

AIDS: Leki antywirusowe chronią przed zakażeniem

Wikipedia
Przyjmowanie leków antywirusowych zabezpiecza przed infekcją HIV/AIDS – twierdzą amerykańscy badacze eksperymentujący na zwierzętach.
W sytuacji, gdy do wynalezienia szczepionki przeciw tej chorobie wciąż jest dosyć daleko, metoda ta może posłużyć do ograniczenia postępów AIDS w grupach wysokiego ryzyka.
Jak informuje „Public Library of Science Medicine”, koktajl dwóch leków antywirusowych skutecznie zabezpieczał makaki przed infekcją HIV podczas kontaktów seksualnych.
Zespół biologów pracujących pod kierunkiem Jose Gerarda Garcii-Lermii oraz Walida Heneinego z amerykańskiego Centers of Disease Control and Prevention odkrył również, że używanie w ten sposób leków prowadzi do uodpornienia się na nie wirusów. W niektórych testowych przypadkach skuteczne dawki preparatów przekraczały dopuszczalne dawki stosowane u ludzi. Zdaniem amerykańskich badaczy taka terapia zabezpieczająca przed zakażeniem wymagałaby przyjmowania leków codziennie. W podobny sposób walczy się z innymi chorobami, m.in. z malarią. Dotychczas jednak nie rozważano tej metody jako pomocnej w ograniczaniu rozprzestrzenienia się AIDS.
Również inne nowe badania potwierdzają skuteczność działania obecnie stosowanych leków antywirusowych. Autorzy przedstawionego przed tygodniem kontrowersyjnego raportu szwajcarskiej Federalnej Komisji ds. AIDS twierdzą nawet, że chorzy na AIDS poddawani leczeniu nie zakażają swoich partnerów seksualnych. Mogą zatem nie stosować środków zabezpieczających.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA