fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Starsi powinni pracować dłużej

Osiem miliardów złotych przeznaczy Polska do 2015 roku na aktywizację zawodową osób po 50. roku życia. Trzy czwarte tej kwoty sfinansujemy z dotacji unijnych, resztę z Funduszu Pracy – wynika z danych przedstawionych w trakcie konferencji „50+ na rynku pracy”.
Pieniądze będą przeznaczone m.in. na szkolenia zawodowe oraz wsparcie dla rozpoczynających własną działalność gospodarczą. Większa aktywność zawodowa osób starszych jest konieczna, ponieważ wydłuża się długość życia, a wskaźnik dzietności jest u nas nadal niski.
Szef doradców premiera Michał Boni zwrócił uwagę, że wynosi on w Polsce zaledwie 1,23 (tzn. na jedną kobietę przypada średnio 1,23 dziecka), podczas gdy – by zapewnić zastępowalność pokoleń – powinien wynosić 2,1.
– Wskaźnik ten poprawił się w ostatnich dwóch latach, ale nadal daleko nam do Irlandii czy Francji – podkreślił Michał Boni w trakcie konferencji w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Jego zdaniem osoba, która kończy 50 lat, uważana jest za osobę starszą. – Chodzi o to, żebyśmy mieli inne spojrzenie na te osoby i patrzyli przez pryzmat tego, ile one mogą wnieść – dodał Boni.
Dlatego konieczne jest wprowadzenie nowego systemu edukacji dorosłych, aby osoby zamierzające pozostać na rynku pracy skutecznie mogły dostosować swoje kwalifikacje do obowiązujących wymagań. Przykładem dobrych doświadczeń może być program Equal, w ramach którego przeprowadzono wiele szkoleń.
W Polsce pracuje 28 proc. osób między 55. a 64. rokiem życia, w UE średnio 43 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA