fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sieci opinii

Kazik Staszewski: Dla mnie Polska jest ważna

W Sieci Opinii
O cenzurze w Radiu Eska, Kubie Wojewódzkim, języku nienawiści w polityce i tym, że Polska jest ważna - mówi "Rz" Kazik Staszewski
Lider zespołów Kult i Kazik na Żywo o cenzurze w Radiu Eska jego najnowszego utworu (stacja zażądała skrócenia piosenki) i swoich relacjach z Kubą Wojewódzkim mówi:

Muzycy i stacje radiowe powinni ze sobą współpracować, muszą być jednak przestrzegane pewne zasady. Jeżeli komuś nie podoba się piosenka — nie musi jej nadawać. Może są utwory, które można skrócić, ale nasz nowy singel zaliczam do tego rodzaju kompozycji co „12 groszy", „Polska", „Tata dilera" albo „Coście sk........ uczynili z tą krainą", gdzie każde słowo jest ważne.

Znamy się od lat (z Kubą Wojewódzkim - red.). Zawsze był inteligentnym człowiekiem i mógł się zająć na przykład wydawaniem poważnego periodyku, czego, zdaje się nawet próbował, ale kariera potoczyła się inaczej. Nikt go nie traktuje poważnie, a widzę, że on chciałby być też trochę autorytetem, a nie tylko trefnisiem. Bynajmniej, nie obrażam się za to, co zrobił, bo w ostatnim czasie przeżyłem dużo większe zmartwienia. Nie cofnę dłoni, gdy poda mi łapę. Ale na pewno nie wystąpię w jego programie, bo jest słaby i służy kreowaniu prowadzącego, nie zaś rozmowie z gośćmi, którzy są kwiatkiem do kożucha. Poza tym, nie jestem błyskotliwy i potrzebuję czasu do namysłu, by sensownie odpowiedzieć na pytanie. A w tego typu rozrywce nie ma czasu na namysł. Za to mu płacą. To jest starszy pan, który goni resztkami sił i musi kąsać coraz mocniej, bo inaczej tłuszcza go odrzuci, wydali. Musi się ścigać, bo na jego miejsce czekają młodsi, lepsi i jeszcze bardziej agresywni.

Odnosząc się do utworu „Skończyłeś się” z najnowszej płyty Kazik dodaje:

Jestem przerażony komentarzami w Internecie, wolną amerykanką, która bierze się z anonimowości i bezkarności. O każdym można napisać, że jest k....Zdarza się, że autorami są dzieci. Ale ryba psuje się od głowy. Źródłem problemu jest agresja w parlamencie i na wszystkich szczeblach władzy. Wina mediów również jest bezsporna. A skądinąd wiadomo, a i sam widziałem to nie raz, że ci, którzy potrafią w nich wymyślać sobie od najgorszych — prywatnie bratają się i piją wódeczkę . Społeczeństwo jest coraz bardziej skołowane i podzielone. Coraz trudniej w nim żyć, bo wymaga się od nas, byśmy deklarowali poparcie dla jednej ze stron politycznego konfliktu. Nikogo nie satysfakcjonuje odpowiedź, że nie ufam nikomu.

Kazik o swoich preferencjach politycznych opowiada w utworze "Bo nikomu nie dałem poparcia":
Co prawda, wiele lat temu próbowałem pomóc Unii Polityki Realnej, ale stało się ugrupowaniem kanapowym. Miałem też możność rozmawiać z prezesem Korwin-Mikkem i nieco przejrzałem.
Pytany o fragment tekstu: „Polska jest ważna/Bronić jej trzeba/Kto broni Polski idzie do nieba/ Polska jest piękna, za nią stać trzeba/A ten co nie chce stać diabłu się sprzedał", Kazik Staszewski odpowiada:

Tę czytankową kwestię śpiewają dzieci. Może tylko one brzmią dziś wiarygodnie? Dla mnie Polska jest ważna. Zwłaszcza w sferze emocji. Jeśli chodzi o muzykę inspirowałem się anarchistycznym zespołem Crass i Pop Group, które śpiewały, że nie może być tolerancji czy akceptacji dla panującego systemu.

Muzyk na płycie umieścił również utwór poświęcony prezydent Warszawy.
„Hannę Gronkowiec”  to literacka fantasmagoria. Wyobraziłem sobie okupację oraz napis na murze świadczący, że przywódcą ruchu oporu jest Hanna Gronkowiec. Jeśli prezydent Warszawy się obrazi - będzie to świadczyć o braku poczucia humoru A to z kolei zaświadcza i niskiej inteligencji – tłumaczy Kazik.
 
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA