fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sieci opinii

Ludwik Dorn: Przemówienie Sikorskiego szkodliwe dla Polski i Europy

W Sieci Opinii
Ludwik Dorn, poseł niezrzeszony, krytycznie komentuje berlińskie wystąpienie Radosława Sikorskiego
To przemówienie niesłychanie szkodliwe dla interesów Polskich i w jakimś sensie dla interesu Europy. (...)
Tam została zaprezentowane wizja Europy de facto kierowanej i utrzymywanej i podtrzymywanej przez Niemcy. W zamian za to struktury zmienia się tak, że państwa zmienią się w coś na kształt Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. To zostało powiedziane wprost. (…)
Jest to zadeklarowanie, że państwa - w zamian za utrzymywaną i podtrzymywaną przez Niemcy Unię Europejską - powinny zrezygnować z klasycznych atrybutów suwerenności. (…) To jest wyłożone kawa na ławę. (…) Jeśli tam jest powiedziane, że państwa powinny mieć tyle suwerenności co stany, to pan wybaczy, ale już jaśniej nie można.
Dorn mówił także, że przeprowadzenie pomysłów Sikorskiego wymagałoby zmiany traktatów – na co, wobec jednoznacznego sprzeciwu PiS i jego siły w parlamencie, nie ma szans.
Minister Spraw Zagranicznych nie jest publicystą. Jak chce być publicystą, którego dość szokujące teksty będą dość szeroko dyskutowane, to niech zrezygnuje ze stanowiska ministerialnego. (…)
Taka wizja Europy jest nie tylko nie do zaakceptowania w Polsce, ale także poza Polską. Niemcy, pani kanclerz Merkel wcale się nie pali do podtrzymywania strefy euro z wielu powodów – także i dlatego, że mamy tam wybory, a obywatel niemiecki nie marzy o Unii Europejskiej Narodu Niemieckiego z prawem do wyznaczania komisarzy, którzy nadzorowali budżety innych państw, jeśli miałby za to płacić. Jeśli miałby za to nie płacić, to proszę bardzo. 
A jeśli tak, były wicepremier i marszałek Sejmu stawia fundamentalne pytanie o sens wystąpienia Sikorskiego:
Po co to wszystko w kategoriach politycznych było? Zostaje z tego tyle, realnie rzecz biorąc: uznajemy jako Polska niekwestionowane przywództwo Niemiec w Europie.
Ja staram się obrać to z tego wizjonerstwa, które jest tylko opakowaniem ładnym, bo politycznie takie rzeczy sprzedaje się w opakowaniu i dotrzeć się do istoty rzeczy. Zgadzamy się, że Europa ma być Europą Niemiecką bez żadnego dodatku Francji, to oznacza, że wszystkie państwa wchodzą w relację patron–klient.
 
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA