fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Dzień Praw Zwierząt

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
"Nasi bracia mniejsi", jak nazwał je Święty Franciszek z Asyżu. Choć wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich życia, ich prawa często są łamane
22 maja przypada Dzień Praw Zwierząt, obchodzony w Polsce od 1997 roku z inicjatywy Klubu Gaja. Z tej okazji w całym kraju zostaną zorganizowane są prelekcje, koncerty i wystawy.
Klub Gaja jest jedną z najstarszych polskich organizacji społecznych zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt. Został założony przez Jacka Bożka pod koniec lat 80. Od 2005 roku posiada status organizacji pożytku publicznego.
W 1997 roku, po dwóch latach Kampanii "Zwierzę nie jest rzeczą", Klub Gaja doprowadził do uchwalenia Ustawy o ochronie zwierząt. W ustawie wprowadzono zapis, że "zwierzę nie jest rzeczą". W tym samym roku ustanowiono Dzień Praw Zwierząt, aby upamiętnić uchwalenie ustawy .
W związku z licznymi przypadkami znęcania się nad zwierzętami, w ubiegłym roku Koalicja dla Zwierząt, porozumienie ponad 50 organizacji prozwierzęcych, rozpoczęła akcję tak zwanej obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Zebranie 100 tysięcy podpisów pod projektem nowej ustawy o zwierzętach było konieczne, aby sprawą zajął się Sejm.
Inicjatywa zakończyła się sukcesem i w styczniu tego roku weszła w życie znowelizowana Ustawa o ochronie zwierząt, która wprowadza istotne zmiany w stosunku do obowiązującej wcześniej Ustawy o ochronie zwierząt z 1997 roku.
Kara za znęcanie się nad zwierzętami została wydłużona do 2 lat ograniczenia lub pozbawienia wolności - poprzednio był to rok. Ponadto za znęcanie się nad zwierzęciem sąd może odebrać prawo do posiadania zwierząt na okres od roku do 10 lat.
Znowelizowana ustawa zabrania także trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, w sposób powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Osoba, która zauważy porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub policję.
Wprowadzono  zakaz rozmnażania psów i kotów w celach handlowych z wyjątkiem hodowli zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów. Zmiana w ustawie ma zapobiec powstawaniu i rozwojowi tak zwanych pseudohodowli.
Wcześniejsza Ustawa o ochronie zwierząt z 1997 roku regulowała postępowanie ze zwierzętami domowymi, gospodarskimi, wykorzystywanymi do celów rozrywkowych, używanymi do doświadczeń, utrzymywanymi w ogrodach zoologicznych, wolno żyjącymi i obcymi rodzimej faunie. Regulacje te sprowadzały się do ograniczenia cierpienia zadawanego zwierzętom, a związanego z ich wykorzystywaniem przez ludzi. W ustawie znalazł się zapis, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Nie oznaczało to jednak upodmiotowienia zwierząt w polskim prawie, a jedynie oznaką ich ochrony.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA