fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Firmy wciąż chętnie sięgają po emisje obligacji

Banki, przedsiębiorstwa i samorządy wyemitowały obligacje na kwotę nieco ponad 6 mld zł w ciągu czterech pierwszych miesięcy roku
Wartość emisji papierów nieskarbowych o zapadalności powyżej roku jest nieznacznie niższa niż w podobnym  okresie ubiegłego roku. Wówczas wartość wyemitowanych papierów wyniosła prawie 6,4 mld zł – wynika z danych Fitch Polska. Warto jednak pamiętać, że w ubiegłym roku tylko dwóch emitentów: BGK i Warszawa wypuściło w tym czasie papiery na kwotę odpowiednio 2 mld zł i 600 mln zł.
W tym roku rośnie zaś zwłaszcza wartość emisji korporacyjnych. Po czterech miesiącach to już prawie 4 mld zł, o ok. 1 mld zł więcej niż rok wcześniej.
- Obecnie sytuacja na rynku nie różni się specjalnie od tej z przełomu roku. Widać duże zainteresowanie emitentów emisją obligacji . Za kilka miesięcy okaże się zaś czy obecna sytuacja w strefie euro ma wpływ na rynek obligacji – mówi Sebastian Komendałowicz z BRE Banku.
Pewne jest, że problemy spółek budowlanych takich jak DSS czy PBG wpływają na postrzeganie tej branży wśród inwestorów. I to bez względu na to czy spółka jest w dobrej czy gorszej sytuacji.
Wśród większych, pod względem wartości, kwietniowych emisji warto wspomnieć o listach zastawnych BRE Bank Hipoteczny (200 mln zł) oraz obligacjach: Ghelamco Invest (132,5 mln zł), J.W. Construction (dwie emisje o wartości 95 mln zł), Kruk (50 mln zł) czy Jupiter NFI (47 mln zł).
Zdaniem ekspertów można spodziewać się dalszego rozwoju rynku nieskarbowego.
- W tym roku nastąpi dużo wykupów obligacji i spodziewamy się,  że będzie to wiązało się z nowymi emisjami. Stary dług będzie zamieniany na nowy. Mniej pojawi się całkiem nowych emisji, chyba, że  będą dotyczyć dużych spółek – mówi Krzysztof Rosa, dyrektor zarządzający, Departament Skarbu i Rynków Kapitałowych Espirito Santo Investment Bank.
W kwietniu, jak wynika z informacji organizatorów emisji, podpisali oni 6 nowych programów emisji obligacji o wartości ponad 300 mln zł. W tym największy podpisało Pekao z Ghelamco Invest (200 mln zł).
Od początku roku banki i domy maklerskie, które przekazują  nam dane, podpisały już w sumie ponad 40 programów emisji papierów krótko- i długoterminowych o wartości ok. 2 mld zł.
Z danych Fitch Polska wynika zaś, że na koniec kwietnia zadłużenie firm, banków oraz samorządów wynikające z emisji obligacji wyniosło w sumie 102,2 mld zł.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA