fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnicy

Czy gospodarstwo agroturystyczne płaci abonament od każdego telewizora?

Prowadzimy gospodarstwo agroturystyczne. Co roku wynajmujemy turystom 6 pokoi w dwóch budynkach. Chcielibyśmy wyposażyć te pokoje w telewizory. Czy abonament rtv będziemy płacili za wszystkie, czy za jeden, jak dotychczas? - pytają czytelnicy
To zależy, czy wynajem pokoi jest prowadzony w ramach gospodarstwa rolnego.
Przy opłacaniu abonamentu rtv zasada jest taka, że uiszcza się go za każdy posiadany i zdatny do użytku odbiornik radiofoniczny i telewizyjny, również znajdujący się w samochodzie. Jednak w dotyczy to tylko firm i instytucji, gdyż zgodnie z art. 2 ust. 5 ustawy o opłatach abonamentowych gospodarstwa domowe płacą tylko jedną opłatę, niezależnie od liczby odbiorników w domu czy prywatnym aucie. To samo dotyczy też publicznych zakładów opieki zdrowotnej, żłobków, przedszkoli, szkół, uczelni i domów pomocy społecznej.
Czy gospodarstwo agroturystyczne należy uznać za firmę? Według ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jej przepisy nie dotyczą działalności polegającej na wynajmowaniu przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczeniu w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów (art. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).
Oznaczałoby to, że gospodarstwo agroturystyczne prowadzone przez rolników w gospodarstwie rolnym nie jest przez prawo traktowane jak firma, a zatem nie powinny go dotyczyć zasady opłacania abonamentu rtv od każdego odbiornika.
Ale pokoje na wsi mogą być wynajmowane przez rolników poza działalnością gospodarstwa rolnego. Np. gdy rolnik wybuduje nowy budynek wyłącznie po to, by wynajmować go turystom. Wtedy może to być uznane za zwykłą pozarolniczą działalność gospodarczą, która  powinna być zarejestrowana.  Preferencyjne zasady opłacania jednego tylko abonamentu rtv, przewidziane dla osób fizycznych, nie będą miały w takiej sytuacji zastosowania.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA