fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Kuszą młodych nowymi studiami

Politechnika Warszawska zaoferuje studia z fotoniki
Fotorzepa, Seweryn Sołtys SS Seweryn Sołtys
Grzegorz Byszewski
Marek Kozubal
Uczelnie tworzą dziesiątki kierunków studiów. Eksperci: często to tylko zabiegi PR-owskie
Jak hodować zwierzęta towarzyszące i dzikie, inżynieria ekologiczna czy performatyka – m.in. tego będą od października mogli się uczyć studenci. Uczelnie prześcigają się w pomysłach na oryginalne kierunki kształcenia, które mają przyciągnąć maturzystów.
Niektóre szkoły nowinki wprowadzają masowo. – W tegorocznej ofercie mamy 20 nowych kierunków studiów – informuje Tomasz Boruszczak, rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego. Na liście nowości jest m.in. chemia kosmetyczna, geomonitoring (śledzenie zmian w środowisku przyrodniczym – red.), okcydentalistyka (nauka o teorii Zachodu – red.), genetyka. – Zwiększając ofertę, staramy się przyciągnąć kandydatów– przyznaje Tomasz Boruszczak.
Nowości wprowadza Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Będzie kształciła m.in. na kierunku hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich. Absolwenci takich studiów będą mogli w przyszłości prowadzić hodowlę psów czy kotów. Dla kandydatów przygotowano 60 miejsc. Uczelnia ta będzie też przyjmowała kandydatów na tworzony właśnie kierunek: bezpieczeństwo żywności oraz inżynieria ekologiczna.
Uniwersytet Jagielloński w tym roku uruchomi m.in. nabór na weterynarię czy elektroradiologię – kierunki, które dotychczas można było znaleźć w ofercie uczelni medycznych lub rolniczych. Na uczelni tej od tego roku zostanie wprowadzonych kilka kierunków, które w poprzednich latach były specjalnościami. Polonistyka na UJ zaoferuje specjalność performatyka przedstawień.
Uczelnie tworzą też kierunki, które prowadzone są tylko w języku angielskim. – Przygotowują kandydatów do podjęcia pracy w międzynarodowych korporacjach, ale także w ten sposób chcą przyciągnąć studentów zagranicznych – uważa prof. Stefan Kwiatkowski z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Gdy jedne uczelnie starają się maksymalnie zwiększać liczbę kierunków, inne tworzą je ostrożnie. Fotonika to jedyny nowy kierunek studiów, który powstanie w tym roku na Politechnice Warszawskiej. Studenci zajmą się m.in. analizą obrazu, a także holografią.
Zaledwie kilka nowości w tegorocznej ofercie ma Uniwersytet Warszawski, m.in. archeologię po angielsku.
– Wprowadzamy jeden nowy kierunek, teleinformatykę, oraz kilka nowych specjalności. Zmiany wprowadzamy systematycznie, ale rozważnie. Nie musimy się ścigać, tym bardziej że na naszej uczelni mamy kierunki unikalne w Polsce czy Europie, np. odlewnictwo czy ceramikę – dodaje Bartosz Dembiński, rzecznik Akademii Górniczo[pauza]Hutniczej.
Eksperci ostrzegają, że masowe tworzenie kierunków może być często zabiegiem PR[pauza]owskim. – Nie powinno się mnożyć specjalności, tym bardziej że niekiedy są bardzo podobne do tych, które już istnieją, a tylko nieznacznie został zmodyfikowany program studiów – uważa prof. Tomasz Borecki, były rektor SGGW, z Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
– Nie tylko chodzi o to, aby stworzyć nowy kierunek studiów – mówi prof. Stefan Kwiatkowski. – Uczelnie mają możliwość dostosowania kształcenia do potrzeb rynku, wprowadzania zmian programowych, a także sposobu prowadzenia zajęć. Widać ich nacisk na rozwijanie umiejętności samodzielnego uczenia się studentów, to jest bardzo ważne dla podnoszenia ich atrakcyjności na rynku pracy. Absolwenci stają się bardziej samodzielni, kreatywni – dodaje prof. Kwiatkowski.
Na podnoszenie jakości kształcenia zwraca także uwagę prof. Katarzyna Chałasiński-Macukow, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. – Najlepsze uczelnie akademickie, takie jak Uniwersytet Warszawski czy Jagielloński, na pewno sobie z tym poradzą, ale niewielkie szkoły, które powstawały w ostatnich latach i kształciły na kierunkach modnych i tanich, po prostu znikną – mówi rektor UW i przypomina, że liczba studentów będzie spadać.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA