fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Wszystkie firmy powinny brać przykład z eksporterów

Przedsiębiorstwa czeka bardzo trudny okres. Presja na wzrost płac nie zmaleje, co przy jednoczesnym wzroście zatrudnienia spowoduje, że na wynagrodzenia trzeba będzie wydać o kilkanaście procent więcej niż w 2007 r. Do tego dojdą rosnące ceny energii elektrycznej, gazu, paliw, a także surowców kupowanych na światowych rynkach.
Najprostszym wyjściem w tej sytuacji byłoby podniesienie cen. Ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Firmom, które działają w warunkach silnej konkurencji, pozostaje więc albo obniżanie marż, albo szukanie oszczędności. Na szczęście w 2007 r. średnie i duże przedsiębiorstwa odnotowały rekordowe przychody przy wysokiej rentowności i nie mogą narzekać na brak zysków. Wolne środki mogą teraz przeznaczyć na inwestycje, które zrestrukturyzują firmy.
Inna sprawa, że biznes lubi przedstawiać swoją sytuację w czarnych barwach. Ale przykład eksporterów pokazuje, że nawet w najtrudniejszych warunkach można poprawiać wyniki. Od lat eksporterzy borykają się z umacniającym się złotym czy droższą siłą roboczą. Mimo to potrafią utrzymać rynki zbytu. Pozostałym firmom pozostaje tylko brać z nich przykład.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA