fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Interpretacje podatkowe

Interpretacje podatkowe: trudniej o wyjaśnienia skarbówki

Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński
Skarbówka coraz częściej odmawia wyjaśnień zawiłości przepisów. Naraża to podatników na zapłatę odsetek i odpowiedzialność karną
Do końca września tego roku z odmową wyjaśnień skomplikowanych przepisów podatkowych spotkało się 2223 pytających (na 29 tys. wszystkich pytań). To o 44 proc. więcej niż w całym ubiegłym roku i ponad dwa razy więcej niż w 2009 r.
Dlaczego tak dynamicznie rośnie liczba odmów wydania interpretacji podatkowej?
– Zmieniło się podejście izb skarbowych, a nie przepisy – mówi Adrian Branny, doradca podatkowy z Deloitte. – Dziś wydaje się postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania w sprawach, w których kiedyś można było dostać interpretację. Podatnik opisuje np. stan faktyczny i formułuje pytanie: „Czy urząd może zakwestionować taki sposób rozliczeń i określić inaczej wysokość zobowiązania?", na co izba odpowiada, że pytanie dotyczy kompetencji organu, a nie obowiązków podatnika – tłumaczy ekspert.
Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach, wyjaśnia, że na duży wzrost liczby odmów ma wpływ orzecznictwo sądów określające, kto i o co może zapytać. Brak statusu zainteresowanego (o wydanie interpretacji wystąpił np. doradca zamiast podatnika) jest przyczyną odmowy wydania aż 62 proc. interpretacji w tej izbie. 35 proc. odmów to skutek uznania, że pytanie wykracza poza przepisy podatkowe.
Zmiana podejścia izb skarbowych i częstsze odmowy wydania interpretacji mają negatywne skutki dla podatników. Naraża to ich na zapłatę odsetek i odpowiedzialność karną. Gdy izba potwierdzi stanowisko podatnika, nawet jeśli później okaże się ono błędne, to uniknie on karnych odsetek od niezapłaconych należności. Dodatkowo nie będzie podlegał odpowiedzialności karnoskarbowej.
Gdy fiskus potwierdza naszą wykładnię dotyczącą zdarzeń przyszłych, np. brak opodatkowania sprzedaży rzeczy, nie zapłacimy też daniny, nawet jeśli podczas kontroli urzędnicy stwierdzą pomyłkę – tłumaczy Marek Kolibski, partner w kancelarii KNDP. – Można zauważyć, że właśnie w takich wypadkach, tzn. pytań o zdarzenia przyszłe, fiskus często uchyla się od zajęcia konkretnego stanowiska. Jak mówi, powody odmowy bywają zaskakujące. Urzędnicy stwierdzają np., że przedstawiony stan ma zbyt wiele wariantów i jest warunkowy, więc to nie pytanie, tylko prośba o poradę prawną, a tym się nie zajmują.
Czytaj również:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA