fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

List zespołu Wiadomości do prezesa TVP

Siedziba TVP
Fotorzepa, Darek Golik
Zespół serwisu w liście do Juliusza Brauna domaga się wyjaśnień w sprawie cięć i zmian personalnych
Spadek oglądalności głównego programu informacyjnego TVP 1 to jeden z efektów ostatnich personalnych zawirowań w Jedynce. Zaniepokojony zmianami i oszczędnościami zespół "Wiadomości" napisał list do prezesa Brauna.
Dziennikarze podkreślają w nim, że przyszłość serwisu jawi im się "w coraz ciemniejszych barwach". Martwią ich kolejne cięcia kosztów na działalność produkcyjną, co skutkuje ograniczeniami w dostępie do kamer reporterskich, zdjęć i materiałów z oddziałów terenowych oraz od korespondentów zagranicznych, a także wynajęcia wozów satelitarnych do wejść na żywo. "Jak mamy być lepsi od konkurencji? W wyścigu o widza liczy się ten, kto dotrze do atrakcyjnego "obrazka". Jak mamy sprostać temu wyścigowi?" – pytają w liście reporterzy.
– Mamy teraz do dyspozycji pięć kamer na cały dzień. Konkurencyjne "Fakty" TVN mają 12 – mówi "Rz" jeden z dziennikarzy "Wiadomości".
W liście, który powstał kilka dni temu, reporterzy wyrażają też niepokój związany z zapowiedzią likwidacji tzw. bocznych wydań "Wiadomości". Z tego pomysłu TVP się już jednak wycofała.
Dziennikarze chcą wyjaśnień nie tylko w sprawach finansowych, ale też niedawnych zawirowań personalnych w TVP 1: odejścia szefowej anteny Iwony Schymalli i szefowej "Wiadomości" Małgorzaty Wyszyńskiej.
Joanna Stempień-Rogalińska, rzecznik TVP, potwierdza, że prezes Braun list otrzymał i że chętnie porozmawia z zespołem "Wiadomości".
Tymczasem zmiany w TVP 1 odbijają się na oglądalności serwisu. W niedzielę według danych TNS OBOP "Wiadomości" oglądało 4,3 mln osób, podczas gdy "Fakty" o pół miliona więcej. – Wedle danych Nielsen Audience Measurement zdarza się, że przegrywamy z TVN, ale wedle OBOP, który posługuje się innym panelem badawczym, zawsze to my wygrywaliśmy – podkreśla pracownik TVP.

Zawirowania kadrowe i konflikty w Jedynce

Gdy 18 listopada prezes Braun odwołał dyrektor TVP 1 Iwonę Schymallę, z kierowania „Wiadomościami" zrezygnowała Małgorzata Wyszyńska. P.o. szefa serwisu jest teraz Karol Małcużyński, a Jedynki Andrzej Godlewski (dotąd zastępca). Jego współpraca z redakcją „Wiadomości" od początku nie układa się najlepiej. Reporterzy zarzucają mu chęć zbytniego wpływania na serwis.
—k.b.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA