fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Rozliczyć czy ocenić?

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
PiS i LiD się kłócą, jak upamiętnić wydarzenia sprzed lat
Symboliczna uchwała miała być głosowana na ostatnim posiedzeniu Sejmu, ale wówczas podniosłyby za nią rękę tylko trzy kluby bez LiD. Dlaczego? Bo posłowie, tak jak w każdej kadencji, pokłócili się o jej treść.
– Powołując się na badania opinii publicznej, poseł Iwiński uznaje, że stan wojenny był mniejszym złem. Nigdy się nie zgodzimy, by Sejm w ten sposób wypowiadał się o jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski – mówi „Rz” Jarosław Gowin z PO. Jego kolega z partii Andrzej Czuma dodaje: – W oświadczeniu powinien być apel o uczciwe i solidarne rozliczenie stanu wojennego.
To właśnie termin „rozliczyć” wywołał sprzeciw LiD wobec projektu, na który zgodziły się PO, PiS i PSL. – Ta uchwała jest nie do przyjęcia, bo zamiast o wyciągnięciu lekcji i pojednaniu mówi o rozliczaniu komunizmu – uważa Tadeusz Iwiński z LiD. Poseł domagał się, by zamiast słowa „rozliczyć” było „ocenić”.
Do porozumienia może jeszcze dojść. Według informacji „Rz” negocjacje prowadzą Marek Borowski z LiD i Marek Kuchciński z PiS. – Szansa jest, taki konsensus byłby historyczny – przyznaje Kuchciński. Borowski potwierdza. – Mamy kilka propozycji sformułowań w uchwale i trzeba się postarać, ale te rozmowy mają delikatną naturę.
Za namową Borowskiego głosowanie przeniesiono na 18 grudnia. Do tego czasu chce on wynegocjować kompromis. Iwiński jest jednak sceptyczny. – To ta sama uchwała, przeciwko której głosowaliśmy dwa lata temu i rok temu. Wtedy Borowski był nieobecny w Sejmie, więc może niewiele wie na ten temat – komentuje.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA