fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Rysunki pomogą dzieciom

Już po raz ósmy radiowa Jedynka zorganizowała akcję charytatywną „Choinki Jedynki”. Uczniowie przysyłali prace plastyczne, które były oceniane przez jurorów
W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na budowany przez fundację „Mimo wszystko” ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych w Radwanowicach koło Krakowa.
Dolina Słońca
– Nazwaliśmy ten projekt „Doliną Słońca pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu”. Będzie to nowoczesny ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny dla czterech grup niepełnosprawnych: od samodzielnych, po tych, którzy w całości korzystają z pomocy osób towarzyszących i specjalistycznej aparatury – mówi szefowa fundacji aktorka Anna Dymna. – Będziemy tam prowadzić m.in. hipoterapię, kozoterapię, kototerapię. Zorganizujemy także warsztaty rzeźbiarskie, stolarskie, ogrodnicze. Nareszcie będziemy mieli salę gimnastyczną i teatr. Już otrzymaliśmy od Fundacji im. Brata Alberta osiem hektarów ziemi. Budowa ruszy na dobre wiosną.
Dzieci przysyłały swoje prace na konkurs od 22 października do końca listopada.
Zainteresowanie akcją wśród młodych twórców, ich rodziców i nauczycieli było ogromne: – Otrzymaliśmy ponad tysiąc przesyłek, w niektórych było nawet po 60 prac – cieszy się Małgorzata Kownacka, dziennikarka radiowej Jedynki, która organizuje akcję. – Dzieci z zapałem rysowały, malowały, robiły kolaże, haftowały, a nawet wykonywały prace przestrzenne. Wszystko robiły z sercem i miłością. Warto mieć w domu takie szczere, prawdziwe dzieło sztuki.
Motywacja dzieci była różnorodna: – Trzeba pomagać innym dzieciom, a malowanie to moje hobby – tłumaczy 12-letnia Ania Klechamer z Darnawy w Lubuskiem, której prace wybrano do licytacji zarówno w tym, jak i zeszłym roku. – Oddaję także gipsowe aniołki do szkoły, aby pomagać dzieciom z Tanzanii.
Inny 12-letni laureat Łukasz Spychalski z Gotelpia na Kaszubach przyznaje: – Oprócz pomocy dzieciom po cichu liczyłem, że zwyciężę. To może mi poprawić ocenę z plastyki.
Przez tydzień inny juror codziennie wybierał najlepszą pracę, przyznawał też dwa wyróżnienia. Społecznie prace oceniali: Katarzyna Kasia, filozof i estetyk, Franciszek Maśluszczak, malarz i grafik, który jest związany z akcją od lat, Pola Kurcewicz-Krystyniak i Albert Krystyniak, małżeństwo artystów plastyków, oraz Anna Dymna. – Jestem kolorystką, więc najbardziej zachwycił mnie w pracach dobór kolorów. Raz miałam nawet wrażenie, że choinka gada do mnie. Naprawdę trudno było wybrać spośród setek rysunków te najlepsze – opowiada Dymna.
Oprócz 20 zwycięskich wybranych prac na aukcję wystawiono 12 obrazków wykonanych przez podopiecznych fundacji „Mimo wszystko”.
Aukcja wszystkich 32 odbędzie się 14 grudnia od godziny 8 do 19.30 telefonicznie na antenie radiowej Jedynki oraz poprzez SMS. Cena wywoławcza to 100 złotych.
Trzej uczestnicy, którzy zaproponują największe sumy za obrazki, otrzymają nagrody: krawat Leo Beenhakkera, selekcjonera polskiej reprezentacji piłkarskiej z jego autografem, podpisaną bluzę bramkarską Tomasza Kuszczaka z Manchesteru United z meczu Ligi Mistrzów, koszulkę Euzebiusza Smolarka oraz strój, w jakim gra kadra Polski z autografami wszystkich piłkarzy reprezentacji (najwyżej licytujący może wybrać dwie nagrody).
– Liczę, że dzięki tym nagrodom licytacja będzie pod koniec szczególnie ekscytująca – mówi Małgorzata Kownacka.Nagrody otrzymają także uczniowie: laureaci konkursu i autorzy prac, które zostały wyróżnione. Podsumowanie akcji odbędzie się 18 grudnia w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego podczas uroczystego koncertu choinkowego.
Oprócz Polskiej Orkiestry Radiowej wystąpią dobroczynnie zespoły Perfekt i Leszcze, Agata Ślazyk z Piwnicy pod Baranami oraz satyryk Ryszard Makowski. Koncertu będzie można posłuchać w niedzielę 23 grudnia na antenie Jedynki.
Patronem akcji jest „Rzeczpospolita”.
Szczegóły akcji: Choinki Jedynki
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA