fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notariusze

Bezpłatna pomoc prawna: Notariusze doradzali obywatelom

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją Prawa o notariacie, która zakłada zniesienie asesury notarialnej
Fotorzepa, Darek Golik
Sześć tysięcy osób skorzystało z porad rejentów podczas Dnia Otwartego Notariuszy w ostatnią sobotę
W 14 miastach ok. 300 notariuszy udzielało bezpłatnych informacji (porad) prawnych.
Choć tematem tegorocznego  Dnia Otwartego Notariuszy  było hasło:  "Porozmawiaj z notariuszem o majątku rodziny i jego bezpieczeństwie", najwięcej pytań dotyczyło spraw spadkowych, będących tematem zeszłorocznej akcji.
– W ciągu czterech godzin udzieliłam dziewięciu porad – mówi Anna Dańko-Roesler, notariusz z Warszawy. – Co ciekawe, prawie wszystkie dotyczyły spadków. Pytano nawet o kwestie bardzo zadawnione, jak uregulowania własności gospodarstw rolnych w 1971 r. Co ciekawe, gdy wróciłam do kancelarii, dwie osoby czekały tam na porady.
Dodajmy, że dzień otwarty był zorganizowany poza kancelariami.
W ocenie Lecha Borzemskiego, prezesa Krajowej Rady Notarialnej, doświadczenia sprzed roku sprawiły, że tegoroczna akcja przebiegała płynniej. Poza spadkami pytano przede wszystkim o: darowizny w rodzinie (w szczególności dla małoletnich dzieci), małżeńskie umowy majątkowe i jak zarządzać majątkiem w małżeństwie. Stosunkowo mało pytań dotyczyło skutków prowadzenia przez małżonka działalności gospodarczej,  ale jak już pytano, to o dość zaawansowane prawniczo problemy, a pytający byli  nieźle zorientowani w kwestiach prawnych.
W Poznaniu informacji zasięgnęły 352 osoby.
– Niektóre osoby pojawiały się po raz drugi i choć niektóre pytania dotyczyły kwestii niezwiązanych z pracą notariusza, np. sądowych czy podatkowych, w większości były to jednak rzeczywiste problemy osób, które po przemyśleniu sprawy powinny wrócić do kancelarii, by ostatecznie rozwiązać swoje problemy – ocenia Tadeusz Paetz, prezes Poznańskiej Izby Notarialnej.
– Uderzył mnie znaczny odsetek ludzi młodych i bardzo młodych, którzy dopytywali zwłaszcza o zasady ustroju majątkowego w małżeństwie, intercyzy – mówi Robert Dor, notariusz, który koordynował akcję w Warszawie. – Niektórzy przychodzili z listą gotowych pytań, widać, że mieli podstawowe kwestie przemyślane. Wydaliśmy 400 numerków, za każdym numerkiem stoi osoba, małżeństwo, a nieraz cała rodzina. Nikt nie wyszedł bez porady.
Dodajmy, że notariusze rozdawali cztery rodzaje ulotek z podstawowymi informacjami o:
- zarządzie majątkiem wspólnym małżonków;
- majątkowych umowach małżeńskich;
- wpływie działalności gospodarczej małżonka na majątek rodziny oraz
- o problematyce darowizn, w szczególności na rzecz małoletnich dzieci.
Akcja Dzień Otwarty Notariuszy będzie kontynuowana w przyszłym roku, nie ma jeszcze wybranego tematu. Tegoroczny pokazał, że i tak to zainteresowani (potencjalni klienci) narzucają temat porad.
Zobacz także:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA