fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kara śmierci – PiS licytuje się z Solidarną Polską

Jarosław Kaczyński zapowiedział złożenie nowelizacji kodeksu karnego. Politolodzy: to próba przelicytowania zwolenników Ziobry
PiS domaga się powrotu kary śmierci za najbardziej drastyczne zabójstwa. Jarosław Kaczyński zapowiedział złożenie takiego projektu nowelizacji kodeksu karnego. Eksperci uważają, że lider PiS wyciągnął temat kary śmierci, by użyć go do politycznej walki z Solidarną Polską.
– Dość tego. Państwo jest po to, żeby chronić uczciwych obywateli, po to, żeby zdecydowanie, jeśli potrzeba, bardzo twardymi metodami, zwalczać przestępczość – argumentował w piątek Kaczyński.
– Cały cywilizowany świat odrzucił karę śmierci – komentuje Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). – Jest niezgodna z nauką Jana Pawła II, na którą PiS się chętnie powołuje – dodaje i zwraca uwagę, że aby ją wprowadzić, Polska musiałaby wystąpić z UE i Rady Europy.
Doktor Bartłomiej Biskup, politolog z UW, uważa jednak, że prezes PiS chce zastąpić Zbigniewa Ziobrę, który do tej pory był twarzą partii w sprawach walki z przestępczością. – Dlatego odkurza nieco już zapomniany pomysł wprowadzenia kary śmierci – zauważa.
Dowodem na to mogła być błyskawiczna odpowiedź ziobrystów. – Klub Solidarnej Polski był i będzie za karą śmierci – mówił jego szef Arkadiusz Mularczyk. Przypominał, że to Zbigniew Ziobro pierwszy przygotował i przedstawił w Sejmie projekt przywrócenia kary śmierci w Polsce. Wytknął Kaczyńskiemu, że zachowuje się nieuczciwie, bo jako premier nakłaniał do przyjęcia traktatu lizbońskiego. A ten uniemożliwia Polsce wprowadzenie takiej kary.
Klub SP przejął też kolejnego parlamentarzystę PiS – senatora Kazimierza Jaworskiego. Solidarna Polska ma już 18 posłów i dwóch senatorów. – Jestem przekonany, że jeszcze w tym roku będzie liczył około 30 osób – mówi „Rz" jeden z posłów SP.
Ziobryści organizują w sobotę w Biłgoraju pierwszą konwencję regionalną. Ma ona „przykryć" zaplanowaną na ten sam dzień w Pułtusku Radę Polityczną PiS, na której Kaczyński ma przedstawić plan, jak wygrać wybory.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA