fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Egzamin na aplikacje: Znamy wyniki konkursu na aplikację ogólną

Dwustu najlepszych kandydatów dostało się na aplikację ogólną
Komisja konkursowa powołana do przeprowadzenia tegorocznego naboru na aplikację ogólną, która w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury przygotowuje do wykonywania zawodu m.in. sędziego i prokuratora, właśnie zakończyła prace. W lutym przyszłego roku (termin rozpoczęcia ostatecznie wyznaczy minister sprawiedliwości) naukę rozpocznie 200 najlepszych prawników.
W tegorocznym konkursie najlepsi okazali się kandydaci, którzy zdawali na aplikację po raz pierwszy, bo w tym roku ukończyli studia prawnicze.
Najlepszy wynik osiągnęła absolwentka Uniwersytetu Śląskiego – w sumie 204,5 pkt, na 225 możliwych. Do niej należy także najlepszy wynik z drugiego etapu konkursu – pracy pisemnej (kazusowej) – 61 pkt na 75 możliwych.
Drugie miejsca zajęli absolwenci: Krakowskiej Akademii  im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego i Uniwersytetu w Białymstoku. Pierwszy osiągnął 200,5 pkt (z części kazusowej  60,5 pkt), a drugi 199 pkt (z kazusów 57 pkt).
Aby znaleźć się na liście przyjętych na aplikację, trzeba było uzyskać minimum 162 pkt. Mimo że takich szczęśliwców było dziewięciu, to na liście przyjętych znalazła się tylko jedna osoba ze 162 pkt – ta, która uzyskała najlepszy wynik z części pisemnej – 42 pkt. Powiększenie limitu 200 osób możliwe byłoby jedynie wówczas, gdyby kilka osób na liście miało tyle samo punktów ogółem i taki sam wynik z pracy pisemnej.
„Rz" dotarła też do końcowych  wyników  osiągniętych przez osoby, które nie dostały się na aplikację. Ostatnie pozycje zajmują kandydaci ze 124, 128 i 129 punktami (120 to minimum z testu, czyli pierwszego etapu konkursu). Jeden z młodych startujących w konkursie prawników otrzymał 0 pkt z części kazusowej.
Po oficjalnym ogłoszeniu listy wyników obu etapów konkursu (będą one dostępne na stronie internetowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury) jej dyrektor będzie wręczał decyzje o przyjęciu lub odmowie przyjęcia na aplikację. Wszyscy niezadowoleni z jego decyzji mogą się od niej odwołać. Najpierw do ministra sprawiedliwości, potem do wojewódzkiego sądu administracyjnego, na koniec będą mogli złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Do pierwszego etapu konkursu dopuszczonych zostało 2055 kandydatów. Ostatecznie przystąpiło 1837 osób. Z tego tylko 503 uzyskały 120 pkt uprawniających do udziału w drugim etapie konkursu, czyli części kazusowej.
Ukończenie aplikacji ogólnej uprawnia do złożenia wniosku o przyjęcie na aplikację sędziowską (trwa 54 miesiące) lub prokuratorską (trwa 30 miesięcy).
Zobacz także:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA