fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Sztuczna inteligencja. Procesor naśladuje ludzki mózg

Fot. Marem
copyright PhotoXpress.com
Krzysztof Urbański
Kolejny krok do systemu komputerowego naśladującego ludzki mózg uczynili amerykańscy uczeni
Procesor, który naśladuje przystosowanie ludzkich komórek nerwowych do przyjmowania nowych informacji, zaprojektował zespół Chi-Sang Poona z Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Choć do stworzenia sztucznego mózgu jeszcze daleka droga, to osiągnięcie przybliża nas do stworzenia wydajnej sztucznej inteligencji. Zespół planuje wykorzystać czipy do budowy systemów przeznaczonych do konkretnych funkcji mózgu, takich jak np. przetwarzanie wizualne.
W mózgu jest ok. 100 mld neuronów, a każdy z nich jest zdolny do tworzenia synaps – połączeń między neuronami, które pozwalają na przepływ informacji – od wielu innych neuronów. Proces ten jest znany jako plastyczność synaptyczna i jest podstawą wielu funkcji mózgu, takich jak uczenie się i pamięć.
Działanie synaps opiera się na tzw. kanałach jonowych, które kontrolują ruch naładowanych atomów sodu, potasu i wapnia.
Taką samą zdolność regulacji przepływu atomów przez kanały jonowe ma komputerowy procesor zbudowany przez naukowców z MIT. Aby działał poprawnie – naśladując połączenie komórek mózgu – potrzebował aż 400 tranzystorów!
– Mamy sposób, aby uchwycić każdy proces jonowy zachodzący w neuronie – powiedział Chi-Sang Poon.
Osiągnięcie naukowców z MIT spotkało się ze sporym zainteresowaniem neurobiologów. – To postęp w wysiłkach na rzecz wykorzystania tego, co wiemy o biologii, neuronach i plastyczności synaps w projektowaniu komputerowych czipów – powiedział Dean Buonomano, profesor neurobiologii na Uniwersytecie Kalifornijskim.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA