fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Początek rewolucji w Kuwejcie?

Masowe protesty, które od początku roku przetaczają się przez świat arabski, omijały do tej pory Kuwejt – jednego z największych producentów ropy naftowej na świecie.
AFP
Demonstranci zaatakowali parlament. Domagają się ustąpienia premiera
Masowe protesty, które od początku roku przetaczają się przez świat arabski, omijały do tej pory Kuwejt – jednego z największych producentów ropy naftowej na świecie. Wczoraj tłum ruszył jednak na parlament, żądając dymisji premiera, który jest oskarżany o korupcję. Dzień wcześniej posłowie odrzucili wniosek opozycji o jego przesłuchanie.
„To nasze zgromadzenie. Zgromadzenie ludu, a nie tych, którzy je wykorzystują do ochrony własnych interesów. Kiedy łamie się konstytucję, naród nie będzie milczał" – mówił przedstawiciel opozycji Musallam al Barak.
Emir Kuwejtu Ahmed al Dżabir al Sabah – faktyczny władca kraju  – polecił służbom bezpieczeństwa podjęcie wszelkich środków w celu zachowania bezpieczeństwa państwa i utrzymania porządku publicznego.
Premierem Kuwejtu jest od 2006 roku członek rodziny królewskiej szejk Nasser Mohammed al Ahmad al Sabah. Od tamtej pory pięć razy podawał się do dymisji, m.in., aby uniknąć parlamentarnego przesłuchania w sprawie finansowych nadużyć i błędnych decyzji dotyczących walki z kryzysem.
Za każdym razem emir Kuwejtu przywracał szejka Sabaha na stanowisko. Władze próbowały jednak obniżyć polityczne napięcie, rozdając mieszkańcom darmowe talony na jedzenie i wprowadzając ulgi podatkowe warte 3 tys. dolarów rocznie.
– Kuwejt jest wyjątkowo bogaty i cieszy się stosunkowo największą wolnością słowa i demokracją ze wszystkich krajów regionu. Napięcia polityczne utrzymują się od lat. Nie sądzę, abyśmy obserwowali początek rewolucji – mówi „Rz" Hussain Abdul Hussain, korespondent kuwejckiego dziennika „Al Rai".
Niewielki Kuwejt jest jednym z kluczowych sojuszników USA w regionie i siódmym producentem ropy naftowej na świecie. Swoim eksportem pokrywa 7 proc. światowego zapotrzebowania.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA