fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Ponad ćwierć biliona złotych kredytów dla firm

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Wartość podaży pieniądza M3 wyniosła w październiku 834,8 mld zł – podał Narodowy Bank Polski. Podaż pieniądza była o 10,3 proc. wyższa niż rok wcześniej wobec rocznego wzrostu we wrześniu o 10,2 proc.
Ankietowani przez „Rz" analitycy spodziewali się wzrostu podaży pieniądza w październiku o 10,1 proc.
Depozyty gospodarstw domowych wynosiły w końcu ubiegłego miesiąca 456,3 mld zł i były o 12,9 proc. większe niż rok wcześniej. We wrześniu roczny wzrost wynosił 12,3 proc.
W ubiegłym miesiącu oszczędności klientów indywidualnych w bankach zwiększyły się o 3,9 mld zł wobec wzrostu o 7,1 mld zł w poprzednim miesiącu.
Depozyty przedsiębiorstw wzrosły w październiku o 650,9 mln zł (miesiąc wcześniej zwiększyły się o 4,8 mld zł). W skali roku wzrost depozytów firm spowolnił do 8,6 proc. z 9,1 zanotowanych we wrześniu.
Wartość kredytów dla gospodarstw domowych wynosiła w końcu października 530,2 mld zł i była o 14,5 proc. większa niż rok wcześniej. We wrześniu roczne tempo wzrostu wynosiło 14,5 proc.
Wzrost kredytów dla przedsiębiorstw – wskazówka tempa wzrostu inwestycji w gospodarce – przyśpieszył do 13,4 proc. z 13,0 proc. we wrześniu.
W samym ubiegłym miesiącu wartość kredytów dla przedsiębiorstw zwiększyła się o 1,8 mld zł, sięgając 251,4 mld zł. Pierwszy raz w historii wartość zadłużenia firm w bankach przekroczyła ćwierć biliona złotych.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA