fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Moskwiewskie oazy drogiej zieleni

Iwona Trusewicz
Połowę moskiewskiej dzielnicy Jasieniewo zajmują lasy i parki. Nic dziwnego, że za metr kwadratowy mieszkania trzeba tam zapłacić odpowiednik 17 tys. zł.
Eksperci firmy Penny Lane Realty ułożyli ranking najbardziej zielonych dzielnic rosyjskiej stolicy. Pod uwagę wzięli nie tylko wielkość terenów zielonych, ale także jakość ich utrzymania, infrastrukturę i czystość. I powiązali to z kosztami kupna nieruchomości mieszkalnych.
Jasieniewo, gdzie zielone jest 49 proc. powierzchni (959 ha) wygrało bezapelacyjnie. Znajdujący się tutaj Bitcewski Las jest dobrze utrzymany, ma ścieżki spacerowe, rowerowe, tereny rekreacyjne. Nic dziwnego, że ceny mieszkań w dzielnicy podskoczyły w ciągu roku o 4,2 proc. do 134 tys. rubli/mkw (13,9 tys. zł). Mieszkania tuż przy lesie kosztują jeszcze więcej - 155-172 tys. rubli/mkw.
Na drugim miejscu jest Biriulewo Wschód  (40 proc. zielonego), gdzie leżą rozległe parki Carycyno i Hercena. Średnia cena metra mieszkania to 110 tys. rubli (11 tys. zł), w ciągu roku wzrosła o prawie 5 proc..
Za podium znalazła się także dzielnica Strogino - 36 proc. zieleni (600 ha), w której leży park historyczno-krajobrazowy Moskworeckij. Tutaj jest najdrożej, bowiem dzielnica leży niedaleko od centrum - 164 tys. rubli/mkw. (16,5 tys. zł). W pierwszej piątce jeszcze Swibłowo i Ramienki.
Licząca ponad 10 mln mieszkańców Moskwa podzielona jest na 10 okręgów administarcyjnych (każdy z własnymi władzami). W każdym z okręgów jest po kilka-kilknanaście dzielnic (rejonów), w sumie 125. Jasieniewo leży w okręgu południowo-zachodnim.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA