fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Mimo trudnych warunków polscy przedsiębiorcy świetnie sobie radzą

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Według firm z sektora małych i średnich firm najłatwiej dostępnym finansowaniem jest leasing. Tego zdania jest trzy czwarte przedsiębiorców badanych przez TNS Pentor
Na kolejnych miejsach znalazły się kredyt bankowy i faktoring. Jako łatwo dostępne źródło finansowania ocenia je odpowiednio 49 i 38 proc. firm – wynika z badania „MŚP pod lupą" zrealizowanego przez TNS Pentor na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL), największej firmy w branży.
Za najtrudniej dostępne formy zewnętrznego finansowania przedsiębiorcy uznają fundusze unijne i pieniądze z międzynarodowych instytucji finansowych. Ten wynik może być efektem dużej  wiedzy przedsiębiorców o tych formach finansowania.

Kredyt najbardziej popularny

Co jednak ciekawe leasing jest drugim co do popularności, po kredycie bankowym,  zewnętrznym źródłem finansowania zarówno w firmach średnich, małych jak i mikro. Najrzadziej sięgają one po faktoring i pożyczki. Z funduszy unijnych korzystają zaś  w dużej mierze średnie firmy.
- Gros inwestycji dokonywanych jest ze środków własnych przedsiębiorstw. Równoeczesnie MSP mało inwestują. Stwierdza to 30 proc. z nich. Wiele przeprowadzanych inwestycji jest odtworzeniowych, a nie innowacyjnych – mówi Andrzej Krzemiński, prezes EFL.
Firmy leasingowe finansują głównie inwestycje firm małych i średnich. W ubiegłym roku udzieliły pożyczyły 23,9 mld zł. 31 proc. wartości wszystkich umów podpisanych w Polsce należy do województwa mazowieskiego. W czołówce jest też Śląsk i Wielkopolska. Wedłgu szacunków Związku Polskiego Leasingu ok. 400 tys. firm ma podpisany kontrakt leasingowy.
Z badania dla EFL jasno  wynika, że finansowanie nie jest główną barierą w prowadzeniu działności gospodarczej w Polsce.  Są to raczej skomplikowane procedury (35 proc. badanych firm), niejasne prawo (33 proc.), zły system podatkowy (29 proc.) oraz wysokie koszty pracy (16 proc.). Wysokie koszty finansowania oraz brak dostępu do finansowania wskazuje odpowiednio 14 i 11 proc. badanych przedsiębiorców.
- Występują różnice w definiowaniu przez przedsiębiorców głównych barier w zależności od regionu. W różnych regionach choćby w odmienny sposób postrzegają procedury prawne i system podatkowy, mimo że jest jednolity – mówi Andrezj Krzemiński.
I tak choćby 60 proc. przedsiębiorców w na Lubelszczyźnie jako barierę wymienia sły system podatkowy, a już tylko 20 proc. firm z województwa łódzkiego. Z kolei  48 proc. firm z Podkarpacia wskazuje na skomplikowane procedury, gdy w województwie kujawsko-pomorskim – 21 proc.

Firmy w dobrej kondycji

Z badania TNS Pentor wynika również, ze polscy przedsiębiorcy z sektora małych i średnich firm negatywnie oceniają warunki prowadzenia biznesu w Polsce. Równiocześnie jednak pozytywnie oceniają swoją sytuację eknomiczna w tym roku. Jedynie 7 proc. badanych przedsiębiorców prowadzących małe i średnie firmy ocenia warunki do prowadzenia firmy w Polsce jako raczej dobre. Nikt jako bardzo dobre.
- 66 proc. badanych ocenia warunki do prowadzenia działalności gospodarczej  jako złe lub bardzo złe. Równocześnie jednak 42 proc. bardzo dobrze lub dorze ocenia swoją sytuację ekonomiczną  – mówi Andrzej Krzemiński, prezes EFL. Jak dodaje może to świadczyć o tym, że polski przedsiębiorca jest wybitnie odporny na problemy, jest w stanie finansować działalności i generalnie wiedzie mu się dobrze. - To ukryta siła polskich przedsiębiorców – mówi Krzemiński.
Województwa o największych inwestyacjach wykorzystuja także najlepiej pieniądze unijne i najchętniej korzystaja z leasingu. Najbardziej aktywne są województwa: mazowieckie, śląskie, wielkopolskie i podkarpackie. Ale co ciekawe aż 71 proc. firm z sektora MŚP nigdy nie starało się o pozyskanie dodatkowych pieniędzy z funduszy unjnych czy międzynarodowych instytucji finansowych

Leasing będzie rósł

Według Andrzeja Krzemińskiego rynek leasingu wzrośnie w tym roku o 18-20 proc., czyli wartość udzilonego finansowania przez firmy leasingowe przekroczy 28 mld zł (w 2010 r. było to 23,9 mld zł).
- Jeśli nie wydarzy nic bardzo złego w przyszłym roku rynek wzrośnie o ok. 11 proc., a wartość wylesingowanych aktywów sięgnie 35 mld zł – ocenia Krzemiński .
Marcin  Nieplowicz, główny ekonomista EFL, wskazuje, że rozwój leasingu jest determinowany inwestycjami przedsiębiorstw z obszaru MŚP. EFL  relatywnie dobrze ocenia kondycję  polskiej gospodarki. Głównie z powodu duże rynku wewnętrznego, napływu inwestycji z funduszy unijnych oraz wciąż wysokiefo optymizmu gospodarstw domowych.
- Szacujemy wzrost PKB w przyszłym roku o prawie 3 proc. – dodaje Krzemiński.
Głównymi motorami wzrostu maja być w 2012 r.: leasing pojazdów ciężarowych, leasing maszyn na potrzeby przemysłu przetwórczego, odbicie na  rynku leasingu nieruchomości oraz leasing konsumencki. W tym roku weszły zmiany w prawie, które ułatwiają firmom oferowanie leasingu także osobom fizycznym. Większość firm planuje wprowadzić ten produkt na przełomie roku.
TNS Pentor przeprowadził badanie dla EFL w dniach 9-23 sierpnia tego roku. Próba objęła 600 przedsiębiorców prowadzących małe i średnie firmy.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA