fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Zapłata za zniesienie służebności mieszkania podlega opodatkowaniu

Zniesienie służebności osobistej dopuszcza kodeks cywilny. Przysługujące z tego tytułu wynagrodzenie nie jest jednak odszkodowaniem
Fotorzepa, Darek Golik
Zwolnione z daniny są odszkodowania przyznane na podstawie ugody zawartej przed sądem. Warunków zwolnienia nie spełnia zadośćuczynienie wypłacone za zniesienie służebności osobistej mieszkania. Będzie więc opodatkowane.
Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygnatura akt III SA/Wa 282/11).
Rozpatrywał skargę podatniczki, która zrzekła się uprawnień do mieszkania w ramach rozliczeń z byłym mężem. W czasie małżeństwa użytkowali je na podstawie decyzji o przydziale kwatery. Po rozwodzie mąż wykupił lokal z Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, ustanawiając dla żony dożywotnią służebność osobistą.
Po trzech latach eksmałżonkowie w biurze porad prawnych zawarli w drodze mediacji umowę, na podstawie której właściciel zobowiązał się do wypłaty 120 tys. zł zadośćuczynienia za pozbawienie byłej żony prawa do zamieszkiwania.
Uznała ona wypłaconą kwotę za zwolnioną z podatku zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że nieopodatkowane są odszkodowania i zadośćuczynienia wypłacone na podstawie wyroku bądź ugody sądowej. Argumentowała też, że wynagrodzenie za zniesienie służebności przekazała na cele mieszkaniowe, co również powinno uprawniać do zwolnienia.
Prawidłowość jej postępowania potwierdzono w punkcie konsultacyjnym urzędu skarbowego. Okazało się jednak, że Izba Skarbowa w Warszawie, do której eksżona wystąpiła z wnioskiem o interpretację, ma w tej sprawie inne zdanie. Nie chce się zgodzić na zwolnienie, bo po pierwsze otrzymane wynagrodzenie nie jest odszkodowaniem, a po drugie źródłem jego wypłaty nie był wyrok ani ugoda sądowa. Powinno więc być wykazane w zeznaniu rocznym i opodatkowane.
Sąd potwierdził stanowisko fiskusa.
– Aby świadczenie było zwolnione na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT, musi mieć charakter odszkodowawczy – powiedziała sędzia Marta Waksmundzka-Karasińska. –
Przepisy kodeksu cywilnego dopuszczają zniesienie służebności osobistej, przysługujące z tego tytułu wynagrodzenie nie jest jednak odszkodowaniem.
Poza tym ustna umowa zawarta w obecności mediatora nie jest ugodą przeprowadzoną w trybie określonym w kodeksie postępowania cywilnego. Nie została bowiem zatwierdzona przez sąd. Nie są więc spełnione przesłanki zwolnienia.
WSA nie przekonały też argumenty o przeznaczeniu wynagrodzenia na zakup nowego mieszkania. Potwierdził stanowisko stołecznej Izby Skarbowej, że podatniczka nie uzyskała przychodu ze sprzedaży nieruchomości, lecz w ramach zadośćuczynienia za pozbawienie jej prawa do zamieszkania.
Jest to przychód z tzw. innych źródeł. Nie ma więc znaczenia, że został przeznaczony na cele mieszkaniowe.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA