fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna
PhotoXpress
Znalezienie pracy odpowiadającej posiadanym zainteresowaniom i kwalifikacjom nie jest łatwe. Często o sukcesie decydują sekundy, a także szczegóły
Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu można uniknąć wielu pomyłek i zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy z jak najlepszej strony.

CV i list motywacyjny

Badania dowodzą, że rekrutujący "skanuje wzrokiem" dokumenty przez około 20 sekund. Tylko tyle czasu ma zatem kandydat, aby pokazać, dlaczego najlepiej pasuje do danego stanowiska, a co za tym idzie otrzymać zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną.
- Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby poszukujące pracy jest wysyłanie identycznych dokumentów aplikacyjnych do różnych firm – podkreśla Piotr Dziedzic z Page Personnel. – Kandydatom doradzam dokładną analizę ogłoszenia pod kątem oferowanego stanowiska i oczekiwań pracodawcy w obszarze kompetencji twardych i miękkich, a następnie weryfikację własnych predyspozycji i możliwości zawodowych. W dokumentach aplikacyjnych nie należy przytaczać wszystkiego, co robimy na co dzień w pracy. Warto za to podkreślić wyróżniające nas osiągnięcia, pożądane na danym stanowisku. Nasz wkład do organizacji, poczynione oszczędności i osiągnięte wyniki możemy pokazać przy użyciu liczb lub procentów. To właśnie takie mocne strony i umiejętności przykuwają uwagę pracodawców.
Choć nie ma sztywnej zasady, która określa długość CV, w praktyce stosuje się pewne założenia. Życiorys powinien być konkretny i czytelny. W przypadku osoby ubiegającej się o stanowisko podstawowe lub eksperckie, czyli posiadającej stosunkowo niewielkie doświadczenie zawodowe, CV może zajmować więcej niż jedną stronę. Należy pamiętać o tym, aby wyeliminować szczegóły, które nie są związane ze stanowiskiem. Z drugiej strony zbyt długie dokumenty aplikacyjne zniechęcają do lektury i, co zdarza się dość często, w sposób niewystarczający eksponują kluczowe z punktu widzenia pracodawcy informacje. Utrudnia to ocenę danego kandydata na tle innych.
- Dobre CV pokazuje nie tylko kompetencje danej osoby oraz jej dotychczasowe doświadczenie, ale również słuszność aplikowania na konkretne stanowisko – mówi Piotr Dziedzic. – Prawidłowe CV to życiorys w formie achronologicznej, zaczynając od bieżącego doświadczenia zawodowego po pierwszą pracę.
Drugim ważnym dokumentem aplikacyjnym jest list motywacyjny. Dobrze przygotowany skupia się na potrzebach pracodawcy. Powinien uzupełniać dane zawarte w życiorysie o najważniejsze aspekty doświadczenia oraz przekazywać, w jaki sposób unikalne połączenie zalet kandydata może stanowić dla pracodawcy wartość dodaną. Warto zadbać o to, aby list w sposób profesjonalny, przyjazny i optymistyczny przedstawiał motywację do podjęcia danej pracy.
- Wiele przesyłanych przez kandydatów listów motywacyjnych to dokumenty sztampowe, często bazujące na ogólnodostępnych szablonach – przyznaje Piotr Dziedzic. – To, co wyróżnia dobry list motywacyjny od innych, to umiejętność przekonania pracodawcy, że jesteśmy najlepszym kandydatem na dane stanowisko pracy. Zamiast więc wyliczać dane zawarte w CV, kandydaci powinni skupić się na zaprezentowaniu tych cech osobowości i doświadczenia, które przemawiają na ich korzyść".
Ostatnią kwestią, o której warto pamiętać przygotowując dokumenty aplikacyjne, jest poprawność językowa, nienaganna ortografia, a także różnorodne słownictwo. Warto wykorzystywać synonimy słów kluczowych z opisu stanowiska oraz używać wyrazów dynamicznych i superlatyw, np. "ukończyłem", "opracowałem", "zarządzałem" czy też "pierwszy", "najlepszy" i "najwyższy". Dzięki temu CV i list motywacyjny będą bardziej wciągającą lekturą.

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna to decydujący etap rekrutacyjny. W jej trakcie pracodawca ma możliwość skonfrontowania swoich oczekiwań względem przyszłego pracownika z  potencjałem i możliwościami aplikanta. Dla kandydata jest to natomiast szansa na przedstawienie własnej osoby oraz sprawdzenie, czy dane miejsce pracy jest rzeczywiście tym wymarzonym. Chcąc osiągnąć sukces, należy się dobrze przygotować do tego spotkania.
- Przed rozmową rekrutacyjną zalecam przejrzenie dokumentów aplikacyjnych, a także zgromadzenie jak najwięcej informacji na temat danej firmy i jej branży. Pomogą nam w tym: strona internetowa firmy, raport roczny, newslettery, informacje prasowe, publikacje handlowe oraz artykuły z gazet – sugeruje Piotr Dziedzic. – Warto ponownie zapoznać się z opisem stanowiska, na jakie aplikowaliśmy oraz przygotować pod kątem ujętych w ogłoszeniu oczekiwań i wymagań krótką prezentację własnej osoby z przykładami konkretnych działań i najważniejszych osiągnięć wymienionych w aplikacji, które pokażą, jak reagowaliśmy na zadania i sytuacje. Na koniec, zalecam zastanowienie się nad pytaniami dotyczącymi specyfiki stanowiska oraz miejsca pracy, które można zadać potencjalnemu pracodawcy.

Po rozmowie kwalifikacyjnej

- Po rozmowie kwalifikacyjnej warto sporządzić jej krótkie streszczenie oraz zapisać sobie pytania, które okazały się kłopotliwe. W ten sposób można się lepiej przygotować do kolejnych spotkań z potencjalnymi pracodawcami – radzi Piotr Dziedzic. – Mile widzianym gestem jest również wysłanie e-maila z podziękowaniem za rozmowę. W ten sposób kandydat pokazuje, że jest zainteresowany nawiązaniem współpracy i zależy mu na podtrzymaniu kontaktu z firmą.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA