fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Cały tydzień kina azjatyckiego

Kadr z filmu "Jedz i pij, kobieto i mężczyzno"
materiały prasowe
30 filmów, z których 21 zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy, spotkania i debaty - do 26 października potrwa w Warszawie Festiwal Filmowy Pięć Smaków. 15 listopada kończy się w Poznaniu
Festiwal Filmowy Pięć Smaków już po raz piąty zaprasza widzów na wyjątkową ucztę filmową, której osią programową jest kino Azji Południowo-Wschodniej i Wschodniej.
Programowi filmowemu jak co roku będą towarzyszyć liczne spotkania z reżyserami, debaty oraz prelekcje, przybliżające tematykę filmów i kulturę azjatycką. Każde ze spotkań będzie prowadzone przez dziennikarzy, literaturoznawców, filmoznawców czy osoby bezpośrednio związane z tematem Azji. W załączniku przesyłam informację i kalendarium.
Gościem specjalnym festiwalu będzie reżyser Chen Wen-pin, producent, aktor i scenarzysta filmu "No puedo vivir sin ti" (Tajwan 2009), reżyser "Wędrówki dusz" (Tajwan 2010).
Edycja warszawska festiwalu odbędzie się w dniach 19-26 października, w kinach Muranów, KINO.LAB. Edycja krakowska potrwa w dniach 26-21 października w kinie Pod Baranami, a poznańska - w dniach 12-15 listopada w kinie Muza.
Wśród najważniejszych tytułów festiwalu znalazł się "Norwegian Wood" (Japonia 2010) w reżyserii Trana Anh Hunga. 21 października w kinie Muranów odbędzie się uroczysta premiera tego filmu. Norwegian Wood to zrealizowana w Japonii adaptacja, a wręcz osobista interpretacja, bestsellerowej powieści Harukiego Murakamiego. To opowieść o miłości i dorastaniu japońskich dwudziestolatków w 1968 roku.
20 października w kinie Muranów odbędzie się pokaz najważniejszego filmu wybitnego przedstawiciela tajwańskiej Nowej Fali: Hou Hsiao-hsiena - "Miasto smutku". Obraz ten widzowie Pięciu Smaków będą mogli obejrzeć bezpłatnie po odebraniu wejściówek w kasie kina. Po pokazie Szkoła Języka Chińskiego HAOPENGYOU zaprosi widzów na wyjątkową zabawę: kaligraficzne zapisywanie imion w chińskim tłumaczeniu.
21 października w KINO.LABie pokazany zostanie film "Jedz i pij, mężczyzno i kobieto" autorstwa Anga Lee. Znany na całym świecie przedstawiciel tajwańskiej drugiej Nowej Fali opowiada w swoim filmie o podstawowych chińskich wartościach: tradycyjnej sztuce kulinarnej i rodzinie.
Wreszcie 22 października pokazany zostanie ostatni wywiad z Tiziano Terzanim, w reżyserii Mario Zanota.Tiziano Terzani – światowej sławy dziennikarz, pisarz, podróżnik, wielbiciel Azji, zwany włoskim Kapuścińskim. Ostatni wywiad został przeprowadzony dwa miesiące przed jego śmiercią, w jego domu w toskańskiej Orsignie. Terzani opowiada m.in. o swojej duchowej przemianie, o ostatniej podróży i kulisach powstania jego najważniejszej książki – "Nic nie zdarza się przypadkiem".
23 października, w kinie Muranów będzie można obejrzeć film poruszający temat uchodźców z Korei Północnej Dzienniki z Musan, reż. Park Jung-bum. Przed filmem kilka słów wstępu wygłosi Grzegorz Stern, dziennikarz piszący o Azji. Podróżował m.in. do Afganistanu, Birmy, Korei Północnej, publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej" i "Polityce".
Więcej informacji: www.piecsmakow.pl
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA