fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

GPW powoli odbija, ale dystans do zielonej strefy jest wciąż duży

Bloomberg
Przez całą wtorkową sesję indeks największych spółek tracił na wartości. Tuż po 17.00 zarówno WIG, jak i WIG20 był 0,4 proc. na minusie
Początek wtorkowych notowań nie nastrajał optymizmem. Niedźwiedzie sprawowały pełną kontrolę nad rynkiem a byki całkowicie wycofały się do defensywy. W dołku indeks WIG 20 tracił prawie 1,9 proc. Bardzo słabo zachowywały się też inne parkiety naszego kontynentu, przede wszystkim francuski. Tracił 2 proc. po tym, jak Moody's zasygnalizował, że może zmienić rating kredytowy tego kraju. Do zamykania pozycji zachęcały też lekko gorsze od zakładanych dane o wzroście chińskiego PKB w III kwartale oraz rozczarowujące dane dotyczące indeksu zaufania inwestorów (ZEW) w Niemczech. Spadł w październiku do -48,3 pkt., czyli najniższego poziomu najniższego od prawie trzech lat. Prognozy mówiły, że sięgnie -45 pkt.
Jeszcze przed południem podaż zaczęła jednak słabnąć. Trudno wskazać bezpośrednią przyczynę, przez którą inwestorzy zaczęli powoli kupować przecenione papiery. W grę wchodzą bardziej czynniki techniczne (wsparcie) niż fundamentalne. Skromny popyt, przy ograniczonej podaży wystarczył jednak, żeby indeksy mozolnie zaczęły odrabiać przedpołudniowe straty.
O godz. 13.00 niemiecki DAX tracił już tylko 0,35 proc.  Francuski CAC40 wciąż spadał jednak ponad 1,7 proc. Znacznie lepiej niż kilka godzin wcześniej prezentowała się też warszawska giełda. WIG i WIG 20 spadały po ok. 1 proc. w porównaniu z poniedziałkiem. Pierwszy z indeksów znajdował się na poziomie 39419 pkt. Drugi na 2262 pkt. Pozytywną informacją jest, że spadkom towarzyszą śladowe obroty. Nie przekroczyły jeszcze 300 mln zł z czego na spółki z WIG 20 przypadało 200 mln zł (najwięcej na KGHM – 63 mln zł).
Z dużych spółek najgorzej, spadając 3,6 proc., prezentował się PKN Orlen, który dzień wcześniej, w końcówce sesji, dynamicznie wyszedł na solidny plus. Najlepiej, rosnąc 0,5 proc., wypadał Bank Handlowy. Z mniejszych firm warto wyróżnić kolejny, tym razem 7-proc., wzrost notowań Internet Group, który przy wsparciu inwestora (DM IDMSA) przekształci się w fundusz inwestycyjny. Ponad 12 proc. spada za to Advadis, który złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości.
Na rynku walutowym złoty odrabia w południe część strat do euro (tanieje 0,2 proc.), które kosztuje 4,3490 zł. Notowania franka (3,5230 zł) są na zbliżonym poziomie jak w poniedziałek wieczorem a dolara nieco wyższe – 3,1790 zł.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA