fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Studenci: stypendium socjalne dopiero w listopadzie

Fotorzepa, Laszewski Szymon Szymon Laszewski
Studenci rozpoczynający 1 października naukę nie wiedzą często, od kiedy otrzymają wsparcie finansowe i w jakiej wysokości
Aby przetrwać październik i listopad, studenci, zwłaszcza pierwszego roku, muszą zgromadzić spore oszczędności.
– Stypendium socjalne dostanę najwcześniej w listopadzie  – mówi Agnieszka, studentka I roku warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Wiele uczelni, np. KUL, zastrzega, że stypendium za październik może być wypłacone z miesięcznym opóźnieniem.
– Skoro uczelnie mogą przyznać miejsce w akademiku przed rozpoczęciem roku akademickiego, to dlaczego nie  stypendium? – pytają studenci.
Wielu studentów nie wie też,  jak  wysoką otrzyma pomoc.
– Dostanę stypendium, bo spełniam kryterium dochodowe, ale nie wiem ile – mówi Grzegorz, student UJ.

Skomplikowane zasady

– Stypendia staramy się przelewać pod koniec października – mówi Katarzyna Pilitowska, rzecznik prasowy UJ. Ich wysokości nie możemy podać wcześniej, bo nie chcemy ryzykować, że zabraknie nam pieniędzy na kolejne miesiące albo że zostanie nam więcej, niż dopuszczają ustawa i rozporządzenia – wyjaśnia.
Jeśli uczelni zabraknie funduszy na stypendia, nikt jej nie dołoży, a jeśli nie wyda całej puli, to w kolejnym roku otrzyma niższą dotację.
– Na wcześniejszym przyznawaniu pomocy studenci mogą  zatem stracić – mówi.

Dobre przykłady

W innych krajach, m.in. w Finlandii, Niemczech, Irlandii, wysokość świadczeń jest przewidywalna. Na specjalnej stronie internetowej dostępne są kalkulatory, które przedstawiają wysokość potencjalnego wsparcia. Tam bowiem systemy pomocy opierają się na centralnie zdefiniowanych kryteriach. W Polsce większość zasad ich przyznawania określają uczelniane regulaminy.
– W tym samym mieście  osoby o takim samym dochodzie mogą dostać pomoc w różnej wysokości – zauważa Robert Pawłowski, rzecznik praw studenta. – Student SGGW może liczyć maksymalnie na 600 zł wsparcia, a Uniwersytetu Warszawskiego na 860 zł, Politechniki Wrocławskiej na 560 zł, a Uniwersytetu Wrocławskiego na 850 zł.
– Zgodnie z prawem i zasadą autonomii to w gestii rektora i samorządu studentów leży określanie terminów składania wniosków o przyznanie stypendiów, ich  wypłat oraz wysokości – mówi Bartosz Loba, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Zachęcamy uczelnie do przyznawania stypendiów w październiku.
Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, zamierza wprowadzić stypendia naukowe już od I roku studiów. Byłyby przyznawane na podstawie wyników egzaminu maturalnego.
Eksperci podkreślają, że w ten sposób promowani byliby studenci z bogatych rodzin. Najlepsze wyniki na maturze osiągają absolwenci, których rodziców stać na prywatne lekcje.
Według prof. Jerzego Woźnickiego, przewodniczącego Fundacji Rektorów Polskich, nagrody oferowane przez uczelnie powinny być przyznawane za osiągnięcia zdobyte w jej  murach.
Propozycję minister Kudryckiej popiera Parlament Studentów RP.
– Finansowo I rok studiów jest najtrudniejszy. Musimy kupić nowe podręczniki i pomoce naukowe – mówi Dominika Kita, jego przewodnicząca.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: j.ojczyk@rp.pl

Dla kogo pomoc materialna

- Wysokość stypendiów i dochodu uprawniającego do jego przyznania określa w regulaminie pomocy materialnej rektor w porozumieniu z samorządem studentów.
- Stypendium socjalne musi otrzymać student także pierwszego roku, którego miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie nie przekracza 456,30 zł. To, czy pomoc otrzyma student, który ma wyższe dochody, ale nie wyższe niż 782,60 zł, zależy od zapisów w uczelnianym regulaminie.
- Zależnie od dochodów i uczelni stypendium socjalne w wysokości zwiększonej z tytułu zamieszkania np. w domu studenckim może wynosić od 200 zł do 860 zł.
Więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA