fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

W najlepszej sytuacji są złotówkowicze i eurowicze

Rzeczpospolita
Nadal nieciekawie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o kredyty udzielane we franku. W tej chwili na rynku pozostał już tylko jeden bank mający ofertę w tej walucie
Jacek Kasperczyk - analityk porównywarki finansowej Comperia.pl:
- W ciągu ostatniego miesiąca było widać ciągłe osłabienie złotego wobec euro i dolara. Względny spokój panował natomiast w przypadku franka szwajcarskiego, ale to głównie zasługa interwencji tamtejszego banku centralnego.
Barometr hipoteczny dla kredytów udzielonych w polskim złotym oraz w euro zachował się w miarę stabilnie w odniesieniu do poprzedniego miesiąca. Obydwie te zmienne uległy nieznacznemu zwiększeniu.
Gorzej jest z kredytami udzielanymi w dolarze amerykańskim. W tym przypadku ostatni odczyt okazał się dużo wyższy niż poprzednio notowany. Głównym powodem takiego zachowania było mocne osłabienie złotego wobec dolara oraz ograniczenie liczby banków udzielających takich zobowiązań.
Nadal nieciekawie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o kredyty udzielane we franku. W tej chwili na rynku pozostał już tylko jeden bank mający ofertę w tej walucie. Pozostałe instytucje albo całkowicie zawiesiły udzielanie takich pożyczek, albo stosują zaporowe marże, które powodują, że ich oferty są nieopłacalne. W związku z nikłą ofertą kredytów odczyt barometru jest podatny na zmiany warunków cenowych oferty.
Dziś w zdecydowanie najlepszej sytuacji są osoby posiadające zobowiązania w złotym oraz euro, i to pomimo wzrostu kursu tej ostatniej waluty w ostatnim czasie. Porównując koszty tych kredytów w styczniu 2011 roku i obecnie, można zauważyć, że pomimo podwyżek stóp procentowych oraz wahań na rynku walutowym odczyt barometru dla tych zobowiązań wzrósł tylko o około 30 pkt. Podczas gdy dla dolara ten wskaźnik zmienił się o ponad 100 pkt.
Założenia:
? kredyt:     250 tys. zł
? wartość mieszkania: 360 tys. zł
? okres spłaty:     30 lat
? raty:     równe
? przelicznik: 1 punkt = 1 tys. zł
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA