fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Awantura o homoseksualizm w encyklopedii PWN

Akcja protestacyjna jest odpowiedzią na sprawę, która zaczęła się w październiku 2010 roku.
Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Instytut im. Piotra Skargi organizuje w sieci protest przeciwko zmianie treści haseł przez PWN
"Ze zdziwieniem przyjąłem informację, że pod naciskiem Pracowni Różnorodności zamierzacie Państwo zmienić hasła w encyklopedii PWN odnoszące się do zachowań dewiacyjnych, tak aby były zadowalające dla środowiska LGBT" - tymi słowami zaczyna się list protestacyjny, który Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej imienia księdza Piotra Skargi rozsyła internautom, żeby przesyłali go dalej do redaktora naczelnego encyklopedii PWN Bartłomieja Kaczorowskiego.
Akcja protestacyjna jest odpowiedzią na sprawę, która zaczęła się w październiku 2010 roku. Wtedy to Pracownia Różnorodności, czyli organizacja działająca na rzecz lesbijek, gejów, osób biseksualnych, trans i queer, zwróciła się do PWN o zmianę dwóch haseł: "biseksualizm" i "homoseksualizm". - Po prostu zajrzałem do encyklopedii i strasznie zdziwiłem się tym, co przeczytałem - mówi Przemysław Szczepłocki z Pracowni.
Co takiego przeczytał? Po pierwsze, że zarówno biseksualizm, jak i homoseksualizm to "zaburzenie identyfikacji płciowej". Poza tym biseksualizm został opisany jako „skłonności, które mogą ujawnić się w określonych sytuacjach, np. przy osłabieniu hamulców psychicznych, na skutek wypitego alkoholu, silnych przeżyć emocjonalnych".
Dlatego Pracownia Różnorodności skierowała do wydawnictwa oficjalne pismo, w którym domagała się aktualizacji tych dwóch haseł we wszystkich dostępnych egzemplarzach, które zostały wydane w latach 1998-2008.
Autor hasła seksuolog Stanisław Dulko tłumaczy: - Napisałem je jeszcze w latach 80., a Światowa Organizacja Zdrowia skreśliła te dwa zjawiska z listy chorób dopiero w roku 1992.
Wydawnictwo rozpatrzyło apel działaczy gejowskich pozytywnie i jak informuje Izabella Matys z PWN, hasła zostały zmienione. - We wszystkich pozycjach wydanych po 28 listopada 2010 roku - mówi Matys i dodaje: - Do księgarń trafi też w sierpniu zaktualizowana wersja Encyklopedii Popularnej PWN, w której oba hasła zostały zmienione zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych określoną przez Światową Organizację Zdrowia.
- Będą one informowały, że homoseksualność i biseksualność są jednymi z pięciu orientacji seksualnych obok heteroseksualności czy aseksualności - tłumaczy Dulko. - Oba zjawiska nie są uznawane za choroby dopiero od kilkunastu lat, a zatem trudno oczekiwać, że wszyscy od razu zapomną o starej definicji. Jednak dostosowanie jej do nowych realiów było konieczne - podkreśla seksuolog.
Działacze Pracowni Różnorodności chcieli także, aby do wydanych już wcześniej tomów dołączyć erraty. - Co to za problem rozesłać do bibliotek czy innych instytucji jedną dodatkową kartkę? - pyta Szczepłocki. Jednak Robert Sagan, prawnik reprezentujący PWN, w piśmie do Pracowni poinformował, że egzemplarze wprowadzone do dystrybucji nie są już własnością wydawnictwa i PWN nie może ingerowania w ich treść.
- Pracownia Różnorodności znana jest ze stosowania terroru poprawności politycznej i agresywnych kampanii wobec tych, którzy sprzeciwiają się promocji homoseksualizmu – mówi tymczasem Piotr Kucharski z Instytutu im. Piotra Skargi, pomysłodawca protestu przeciwko zmianie haseł. Jak mówi, Instytut otrzymał już kilkadziesiąt e-maili zwrotnych od internautów z całej Polski z informacją, że protest wysłali.
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA