fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Systemu ostrzegania przed tsunami na Morzu Śródziemnym

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wizytuje w Japonii tereny dotknięte tsunami
AFP
Na Morzu Śródziemnym i Atlantyku odbył się pierwszy test systemu ostrzegającego przed tsunami. Pomyślny
System powstał w wyniku tragicznego doświadczenia Japonii po marcowym trzęsieniu ziemi i niszczycielskiej fali, jaka zniszczyła wybrzeża tego kraju.
Tsunami, które uderzyło w Azję Południowo-Wschodnią w 2004 roku i w Japonię kilka miesięcy temu, ujawniły niezmiernie ważną rolę systemów ostrzegania ludności przed tym zjawiskiem naturalnym. W roku 2004 systemu takiego w Azji praktycznie nie było, toteż liczba ofiar sięgnęła 220 tysięcy. Natomiast w przypadku Japonii, przy sprawnym systemie ostrzegania, ofiar było około 8 tysięcy.
Tsunami na północno-wschodnim Atlantyku i Morzu Śródziemnym występuje rzadziej niż na Pacyfiku, gdzie obserwowanych jest 80 proc. tych fal. Na Oceanie Indyjskim powstaje 10 proc. tsunami, reszta, czyli także 10 proc., na Atlantyku i Morzu Śródziemnym.
Niemniej zniszczenia mogą być potworne, tak jak to miało miejsce w 1755 roku, gdy w spustoszonej Lizbonie zginęło co najmniej 30 tysięcy ludzi. W 1908 roku w Messynie we Włoszech śmierć poniosło 85 tys. osób.
Dlatego w 2005 roku Międzyrządowa Komisja Oceanograficzna UNESCO skłoniła zainteresowane kraje do rozpoczęcia budowy systemu ostrzegającego. Kraje nadbałtyckie do niego nie należą, w rejonie tego morza tsunami praktycznie nie występuje.
Pierwszy test całego systemu przeprowadzono 10 sierpnia. Przede wszystkim chodziło o sprawdzenie, czy dobrze funkcjonuje przepływ informacji i i kanały komunikacyjne pomiędzy różnymi instytucjami, grupami, oddziałami i komórkami zobowiązanymi do reagowania w razie katastrof naturalnych. Ich podstawowym celem jest ostrzeganie ludności i  organizowanie ewakuacji
Test rozpoczął się od komunikatu wysłanego z Instytutu Badań Sejsmicznych w Istambule w Turcji – do 31 narodowych centrów ostrzegawczych krajów zaangażowanych w budowę systemu. Komunikat został wysłany elektronicznie, faksem oraz przez GTS – Globalny System Telekomunikacyjny (stanowi on zbiór środków łączności do zbierania i wymiany obserwacji oraz pomiarów z Globalnego Systemu Obserwacji).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA