fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rozmowa z rosyjskim dyplomatą Anatolijem Adamiszynem

Chińskie i rosyjskie dzieci przeciągają linę na podwórku szkoły w granicznym mieście Heihe. Tradycja regularnych spotkań uczniów z Heihe i Błagowieszczeńska trwa od 1989 r.
Xinxhua
Z rosyjskim dyplomatą Anatolijem Adamiszynem rozmawia Piotr Skwieciński
Na konferencji ku czci Sacharowa sformułował pan kilka pana zdaniem najbardziej podstawowych postulatów wobec rosyjskiej polityki zagranicznej. I wśród tych kilku najbardziej strategicznych spraw, najważniejszych dezyderatów wobec twórców tej polityki wymienił pan postulat doprowadzenia do dobrych stosunków z Polską. Cytował pan Tiutczewa...

Anatolij Adamiszyn:
... „nie będzie pokoju w Europie, dopóki nie pogodzą się dwa wielkie słowiańskie narody – rosyjski i polski". Tak napisał Tiutczew.

I pan uważa, że ta opinia jest aktualna?


To oczywiście trochę przesadzone, że teraz pokój zależy od relacji Rosji i Polski, ale bez wątpienia te relacje są bardzo ważnym czynnikiem stabilności Europy.

Dlaczego?


Potrzebujemy historycznego pojednania z Polską. Nasza historia nie była prosta, pozostawiła blizny. Przede wszystkim u Polaków...... ale za rok to wy będziecie obchodzić 400-lecie wypędzenia Polaków z Kremla.– (śmiech) No tak, my też mamy swoje pretensje, chocia...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA