fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Tanieją prawa do emisji CO2

Bloomberg
Duża podaż praw do emisji dwutlenku węgla zbija ich ceny na giełdach, kosztują one najmniej od marca 2009 r.
Utrzymujące się problemy finansowe na rynkach europejskich oraz niekorzystne informacje zza oceanu mają wpływ także na notowania dwutlenku węgla. Europejskie jednostki emisji (EUA) kosztują obecnie 10,3 euro za tonę.
- Zarówno widmo niewypłacalności Stanów Zjednoczonych, jak i kontrowersyjna decyzja o kolejnych dotacjach dla rządu greckiego spowodowały wzrost niepewności także na rynku carbon - ocenia dr Juliusz Preś z firmy doradczej Consus. Jego zdaniem, poza finansowymi problemami do kontynuacji spadków cen uprawnień do emisji CO2 przyczyniły się decyzje, które w znaczny sposób zwiększą ilość uprawnień dostępnych na rynku.
Pierwsza z nich to przyjęcie przez państwa członkowskie propozycji Komisji Europejskiej, aby jeszcze przed rozpoczęciem w 2013 r. trzeciej fazy handlu uprawnieniami na europejskim rynku rozpocząć aukcję. Na aukcjach w 2012 r. ma być zaoferowane 120 mln jednostek emisji (EUA). Podaż uprawnień w jeszcze większym stopniu zwiększy Europejski Bank Inwestycyjny, który zdecydował o sprzedaży w czwartym kwartale 2011 r. 300 mln uprawnień pochodzących z rezerwy dla nowo powstających instalacji. Również skuteczne przeprowadzenie greckich aukcji, na których w lipcu sprzedano łącznie 3 mln jednostek, oraz zapowiedź wprowadzenia na rynek jeszcze w 2011 r. kolejnych 7 mln przyczyniły się do obniżenia cen.
Z kolei decyzja Parlamentu Europejskiego o odrzuceniu rezolucji postulującej zwiększenie unijnego celu redukcji emisji CO2 z 20 proc. do 30 proc. w 2020 r. zdejmuje z przedsiębiorstw obowiązek dodatkowych zakupów certyfikatów, a co za tym idzie zmniejsza zapotrzebowanie na uprawnienia.
- Pomimo utrzymywania się tendencji spadkowej cen, ich wahania straciły na sile. W lipcu ceny zawierały się w przedziale 11,85-13,43 euro, a średnie odchylenie kształtowało się na poziomie 0,45 euro - dodaje dr Juliusz Preś.
Analityk wskazuje, że jeśli trend spadkowy się utrzyma na kolejnych sesjach, to z punktu widzenia analizy technicznej kolejnym poziomem wsparcia jest 10,10 euro. Z drugiej strony osiągnięcie w krótkim czasie ceny 12,50 euro lub wyżej mogłoby oznaczać zmianę trendu wynikającą np. z kupowania przez instalacje tanich uprawnień celem późniejszego ich wykorzystania w kolejnym okresie rozliczeniowym.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA