fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Grecja: taksówkarze blokują turystów

AFP
Najbardziej widowiskowe i głośne protesty w Grecji są wówczas, gdy z ich powodu cierpią turyści. Tym razem wykorzystali to taksówkarze
Zablokowane nabrzeża w portach i dojazd do lotnisk. Zakorkowane bardziej, niż zazwyczaj centrum największych miast — to efekt trwającego już trzy tygodnie protesty greckich taksówkarzy. Jego końca nie widać.
We wtorek zablokowany był plac Syntagma przed parlamentem. W ten sposób taksówkarze okazywali niezadowolenie z rządowych planów liberalizacji przewozów taksówkowych. Do rozpędzenia demonstracji policja codziennie używa gazu łzawiącego. Wrogiem numer jeden taksówkarzy stał się nowy minister transportu, który nakazał policji odbieranie licencji kierowcom blokującym kluczowe punkty w miastach i przejazd autostradami. Policja na Krecie musiała pomóc grupom turystów, zmuszonych do przejścia z bagażami prawie kilometr, bo taksówkarze zablokowali dojazdy autokarów. Podobnie było na Korfu. Na peloponeskich autostradach powstawały wielokilometrowe korki.
Ten protest, podobnie jak strajk właścicieli ciężarówek rok temu, odbywa się w szczycie sezonu wakacyjnego, a greckie władze robią wszystko, aby ściągnąć jak najwięcej zagranicznych turystów.
Żeby udobruchać zagranicznych gości taksówkarze w Atenach we wtorek oferowali im bezpłatny przejazd  z portu Patra do najważniejszych stołecznych zabytków. Na Krecie taksówkarze zablokowali kasy i wejście  i turyści wchodzili za darmo zwiedzać Knossos. Ale w Salonikach w wyniku protestów spłonęły auta.
Tymczasem zdaniem Organizacji Współpracy Gospodarczej o Rozwoju, greckie reformy są na dobrej drodze, tyle że muszą zostać wprowadzone w takiej formie, jak je przygotowano i bez żadnych opóźnień. OECD przewiduje, że w tym roku greckie PKB zmniejszy się o 3,5 proc., zaś bezrobocie z 16 proc w 2011 wzrośnie jeszcze do 16,4 proc w 2012. Tyle, że nie może być żadnych zahamowań z liberalizacją rynku, otwarciem zamkniętych zawodów i poprawą ściągalności podatków.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA