fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Banki zapłacą VAT od usług SWIFT

www.sxc.hu
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że usługi świadczone przez SWIFT nie są zwolnione z podatku
– Ten wyrok to bardzo zła wiadomość dla branży finansowej, gdyż wszystkie banki płacą za usługę SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), a do tej pory była ona traktowana jako usługa finansowa zwolniona z podatku – mówi Joanna Rudzka, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.
SWIFT to belgijska spółdzielnia należąca łącznie do ponad 2 tys. instytucji finansowych z ponad dwustu państw, utrzymująca sieć telekomunikacyjną służącą do wymiany informacji. System, którym zarządza SWIFT, umożliwia m.in. zlecanie i otrzymywanie przelewów i jest wykorzystywany m.in. przez banki i domy maklerskie, czyli podmioty, których główna działalność (usługi finansowe) jest zwolniona z VAT na podstawie dyrektywy unijnej oraz implementacji jej przepisów do prawa krajowego członków Unii Europejskiej.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sygnatura akt: C-350/10) rozpatrujący skierowane przez szwedzki sąd pytanie prejudycjalne uznał 28 lipca (sprawa Nordea Pankki Suomi Oyj), że na gruncie dyrektywy o VAT zwolnienie nie przysługuje, bo działalność SWIFT ogranicza się do aspektów technicznych i nie obejmuje specyficznych i istotnych elementów operacji finansowych.
To stanowisko jest przeciwne do tego, które zajmowały do tej pory polskie organy podatkowe i sądy.
– Funkcja prawna usługi sprowadza się do weryfikacji płatności, czyli w rzeczy samej do umożliwienia bankom komunikowania się między sobą, aby te mogły wykonywać czynności bankowe. Taka ich istota pozostaje zatem w ścisłym związku z czynnościami polegającymi na pośrednictwie finansowym, i to bez względu na to, jak będą one realizowane – stwierdził w wyroku z 22 grudnia 2008 r. Naczelny Sąd Administracyjny, przesądzając o zwolnieniu usług SWIFT z podatku (sygn. I FSK 1582/08).
Sąd tłumaczył, że o kwalifikacji danej czynności na potrzeby VAT nie decyduje wyłącznie forma jej wykonania. Wpływ na to ma również cel wykonywania tej czynności.
– Organy podatkowe, również w interpretacjach wydawanych po zmianie przepisów sankcjonujących zwolnienia w ustawie o VAT, kierowały się wykładnią zaprezentowaną przez NSA – twierdzi Joanna Rudzka.
– Przepisy o zwolnieniu z podatku usług finansowych są dość ogólne. Nie wiadomo więc, czy fiskus inspirowany orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie zmieni interpretacji – ostrzega ekspert.
To oznaczałoby spore koszty dla instytucji finansowych.
– Wykonują one głównie działalność zwolnioną z podatku VAT, przez co nie miałyby, od czego odliczyć VAT naliczonego i musiałyby ponieść koszt podatku z własnej kieszeni. Wyrok jest jednak, moim zdaniem, dość kontrowersyjny i trudno mi się zgodzić z częścią tez zaprezentowanych przez Trybunał – tłumaczy Joanna Rudzka.
Zobacz więcej w serwisie:
 

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA